Yıllar sonra bir ilk: Dünyadaki ilk 500 üniversite sıralamasına Türkiye’den hiçbir üniversite giremedi

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan URAP Araştırma Laboratuvarı’nca "dünyanın en iyi 2 bin 500 üniversitesi sıralaması"nı gösteren liste belirlendi. Daha önceki yıllarda, Dünya Ün...

Yıllar sonra bir ilk: Dünyadaki ilk 500 üniversite sıralamasına Türkiye’den hiçbir üniversite giremedi (1 Kasım 2017)

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan URAP Araştırma Laboratuvarı’nca "dünyanın en iyi 2 bin 500 üniversitesi sıralaması"nı gösteren liste belirlendi.

Daha önceki yıllarda, Dünya Üniversite Sıralamaları Merkezi’nin (CWUR) “ilk 500” listesine Türkiye’den sadece ODTÜ girebiliyordu. QS Dünya Üniversite Sıralaması’nda ise ODTÜ’nün yanı sıra Koç ve Sabancı üniversiteleri de “ilk 500”e girmeyi başarmışlardı. URAP’ın bu yılki listesinde ise, Türkiye’den hiçbir üniversite “ilk 500”e girmeyi başaramadı.

URAP Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut, yaptığı açıklamada, URAP 2017-2018 dünya sıralamasında, bu yıl makale ve atıf puanları hesaplanırken sadece etki değeri yüksek yüzde 75'lik dilime giren dergilerdeki makalelerin sıralamaya dahil edildiğini belirtti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Akbulut, etki değeri en düşük son yüzde 25'lik dilime giren dergilerdeki makaleler ile etki değeri sıfır veya henüz belirlenmemiş dergilerdeki makalelerin ise değerlendirme dışı bırakıldığını ifade etti.

Puanların hesaplanmasında daha önceki sıralamalarda yapıldığı gibi, her üniversitenin tüm makale ve diğer dokümanlarının değerlendirmeye alındığını bildiren Akbulut, 500 ve daha fazla yazarlı makalelerin de Türkiye sıralamasında olduğu gibi değerlendirmeye alınmadığını aktardı.

URAP'ın dünya sıralamasında yer alan 2 bin 500 yükseköğretim kurumunun, dünyadakilerin yüzde 12'sini temsil ettiğine işaret eden Akbulut, sıralamanın tamamen açık ve güvenilir bilgi kaynaklarından toplanan objektif verilere dayanılarak oluşturulduğunu kaydetti. Akbulut, sıralamada üniversitelerin yayın, atıf, toplam bilimsel doküman sayısı, toplam yayın etkisi, toplam atıf etkisi, uluslararası işbirliği kriterlerini dikkate aldıklarını belirtti.

Türkiye'de üniversite eğitimine verilen önemin dünyanın çoğu ülkesinden daha fazla olduğunun altını çizen Akbulut, "Bu yüksek ilgi nedeniyle, sürekli olarak yeni üniversiteler açılmaktadır. Yeni kurulan üniversitelerimizin çoğu, aday öğrencilerin ve velilerin üniversite sıralamalarını yakından izlediğini bilmektedir. Sayıları 200 civarına ulaşan üniversitelerimizin, sıralamalarda yükselebilmek için bilimsel yayınlarını hızla artırma çabaları umut vericidir" diye konuştu.

Türkiye’deki 200 üniversiteden sadece 86’sı dünyadaki 2.500 üniversite arasına girebildi

URAP dünya sıralamasında, dünyanın ilk 2 bin 500 üniversitesi arasına, 86 Türk üniversitesi girdi. Dünyanın en iyi "ilk 2 bin 500" üniversitesine bakıldığında, zirveye 376 üniversitesi bulunan Çin yerleşirken, listede 368 üniversitesi bulunan ABD ikinci, 152 üniversitesi bulunan Japonya da üçüncü oldu.

Listede, 125 üniversitesi ile Hindistan 4'üncü sırada, 93 üniversitesi ile Fransa 5'inci sırada ve 87 üniversitesi ile İngiltere ise 6'ncı sırada yer aldı.

En iyi Türk Üniversitesi: ODTÜ

Türkiye'de son yıllarda yayımlanan makalelerin, etki değeri düşük dergilere kayması nedeniyle URAP 2017-2018 dünya sıralamasında ilk 100'e ve ilk 500'e girebilen Türk üniversitesi yer almadı. Ancak "dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi" sıralamasına en yakın ODTÜ girdi. ODTÜ, 532. sırada yer alarak, Türk üniversiteleri içinde zirveye yerleşti.

EN İYİ TÜRK ÜNİVERSİTELERİNİN DÜNYADAKİ SIRALAMASI

532. ODTÜ

543. Hacettepe Üniversitesi

559. İstanbul Teknik Üniversitesi

652. Ankara Üniversitesi

653. Ege Üniversitesi

669. Gazi Üniversitesi

699. Boğaziçi Üniversitesi

840. Bilkent Üniversitesi

878. Erciyes Üniversitesi

DÜNYADAKİ EN İYİ İLK 10 ÜNİVERSİTE

1. Harvard Üniversitesi / ABD

2. Toronto Üniversitesi / Kanada

3. Oxford Üniversitesi / İngiltere

4. Pierre ve Marie Curie Üniversitesi / Fransa

5. Stanford Üniversitesi / İngiltere

6. University College London / İngiltere

7. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) / ABD

8. Johns Hopkins Üniversitesi / ABD

9. Cambridge Üniversitesi / İngiltere

10. Kaliforniya Berkeley Universitesi / ABD