Sözcüklerin yetersiz kaldığı genç acıları dizisi

Yaşamları çalınan gençlerin acı hikayeleri, Türkiye’yi yine gözyaşlarına boğdu Ankara'da dünkü bombalı saldırıda hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Ozancan Akkuş, 10 Ekim'de Ankara Garı önünde yapılan saldırıda...

Sözcüklerin yetersiz kaldığı genç acıları dizisi (14 Mart 2016)

Yaşamları çalınan gençlerin acı hikayeleri, Türkiye’yi yine gözyaşlarına boğdu

Ankara'da dünkü bombalı saldırıda hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Ozancan Akkuş, 10 Ekim'de Ankara Garı önünde yapılan saldırıda can veren arkadaşı Ali Deniz’in yakın arkadaşıydı.

Patlamadan dakikalar önce fotoğrafını paylaşan Destina Peri ise henüz 16 yaşındaydı…

İşte dinmeyen acılar ülkesinden, yürekleri burkan kısa yaşam öyküleri…

Ankara Kızılay’da dün meydana gelen bombalı saldırıda hayatını kaybedenler arasında ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Fakültesi 1. sınıf öğrencisi Ozancan Akkuş da bulunuyor.

ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliğini kazanmıştı Ozancan. Pek çok gencin hayalini kurduğu bir okulda okuyordu.

ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliğini ilk tercihiydi, çok sevinmişti kazandığına.

Ali İsmail Korkmaz, Haziran 2013’te Gezi eylemleri sırasında Eskişehir’de polis dayağıyla öldü. Daha 19 yaşındaydı. Mersin’de geçen yıl ölüm yıldönümünde Ali İsmail Korkmaz için yapılan anma törenine katılanlardan biri de Ali Deniz Uzatmaz’dı. Ali Deniz Uzatmaz, Ankara’daki ‘Barış Mitingi’ne düzenlenen canlı bomba saldırısında öldü.

Ankara'daki katliamda arkadaşı Ali Deniz'i kaybetmişti. Onun yer aldığı bu tweeti de Retweetledi.

Ozancan Akkuş da, 10 Ekim 2015 günü Barış Mitingi öncesinde Ankara Garı’ndaki bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerden Ali Deniz’in yakın arkadaşıydı.

10 Ekim’de Ankara’da hayatını kaybeden Ali Deniz için, o saldırının olduğu gün sosyal medyada “Ankara'da okuyabilmekti en büyük hayali. Nerden bilecekti ki? Gözlerimizden akan yaş bile ellerinizdeki kanı temizleyemeyecek. O temiz adam her zaman sizin yakanızda bizim kalbimizde kalacak” mesajını paylaşan Ozancan Akkuş, dünkü saldırıda hayatını kaybetti.

Ozancan Akkuş Ankara Fen Lisesi müzik yarışmasını kazandığında arkadaşları tarafından böyle kutlanmıştı.

Ankara’da yaşanan bombalı saldırıda Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden bir başka öğrenci, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü birinci sınıf öğrencisi Berkay Baş da hayatını kaybetti.

ODTÜ Metalurji Mühendisliği öğrencisi Berkay Baş

ODTÜ’nün resmi internet sitesinden başsağlığı mesajı yayınlandı.

ODTÜ’nün yazılı açıklaması şöyle:

“Ankara’da masum insanları hedef alan bir menfur saldırı daha yaşadık.

Üniversitemiz bu insanlık dışı saldırıda iki evladını kaybetti. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü birinci sınıf öğrencisi Berkay Baş ve Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Hazırlık öğrencisi Ozancan Akkuş yaşamlarını yitirdi.

Acımız büyük.

Yaşamını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralanan vatandaşlarımıza şifalar diliyoruz.

Terörü lanetliyor ve her türlü şiddete son verilmesi için çağrımızı tekrarlıyoruz.”

SALDIRIDAN DAKİKALAR ÖNCE FOTOĞRAFINI PAYLAŞAN 16 YAŞINDAKİ DESTİNA PERİ’NİN HİKAYESİ

Ankara Kızılay'da otobüs durağına bomba yüklü araçla yapılan intihar saldırısında 37 kişi hayatını kaybetti, 19'u ağır 125 kişi de yaralandı.

Saldırıda olay yerinde olanlardan birisi ise Destina Peri Parlak adındaki genç kızdı.

Dakikalar önce bir arkadaşı tarafından sosyal medyada görüntüleri paylaşılan Destina Peri Parlak'ın, kanlı saldırı sırasında durakta otobüs beklediği görüldü.

Saldırıdan sonra genç kızın olay yerinde yerde yattığını gösterdiği iddia edilen bir fotoğraf sosyal medyadan paylaşıldı. Sosyal medyada herkes Destina Peri Parlak'tan bir haber almaya çalışarak dualar etti.

Destina'nın yaşadığına dair bir iz arayan herkes seferber oldu. Ancak acı haber gece 00.30'da geldi. Destina Peri Parlak'ın saldırıda öldüğü kesinleşti.

Destina'nın arkadaşları ve yakınları sinir krizi geçirirken, sosyal medya da 16 yaşındaki Destina'nın ölümüyle yasa büründü.

"Oğlumun sınıf arkadaşıydı"

Peri'nin babasının, annesi hamileyken hayatını kaybettiğini belirten Çiper, "Hayatta birbirlerinden başka kimseleri yoktu" dedi.

Çiper, "Peri çok çalışkandı, başarılı bir öğrenciydi. Her şeyden önce çok kibardı. Herkes tarafından çok seviliyordu. Biz öğretmenleri de kimseleri olmadığını biliyor ve yakından ilgileniyorduk. Milletçe başımız sağ olsun. Oğlumun sınıf arkadaşıydı. Peri'nin yerinde oğlum da olabilirdi. Allah, annesine, arkadaşlarına ve sevenlerine sabır versin" diye konuştu.

Peri'nin okul arkadaşı Erdem Çiper de "O, dünyanın en saf insanıydı. Adı gibi periydi. Çok başarılıydı ve bir sürü hayali vardı. Çok ama çok üzgünüm" ifadelerini kullandı.

BİR AİLE YOK OLDU

Güvenpark otobüs durağında Dikmen dolmuşu bekleyen, Sivas'ın Divriği ilçesinden baba Muharrem Çermik, anne Bağdat Çermik ve kızları Perihan Çermik de ne yazık ki hayatlarını kaybettiler.

Nusrettin Can Çalkınsın ve Zeynep Başak Gülsoy’da patlamada yaşamı yitiren gençlerden. Geriye birlikte çektirdikleri bu fotoğraf kaldı.

Ankara Altınel Spor Kulübü Genç Basketbol Takımı kaptanı Dorukhan Yusuf Özdemir 19 yaşındaydı.

Mehmet Emre Çakar 16 yaşındaydı.

20 yaşındaki Elvin Buğra Arslan. Çankaya Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümü 1.sınıf öğrencisiydi.

Murat Gül

Feyza Acısu. Gazi Üniversitesi 4.sınıf İngilizce Öğretmenliği öğrencisiydi. Terör saldırısına KPSS için devam ettiği dershane çıkışında yakalandı.

Kerim Sağlam 20 yaşındaydı. İtalya'yı kazanmış, oraya gidecekti.

Eray Özyol henüz 15 yaşındaydı.

Giresunlu Elif Gizem Akkaya 19 yaşındaydı. THK Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 1.sınıf öğrencisi ve sosyal organizasyon komitesi başkanıydı.

Mehmet Yurtsever. CHP Keçiören eski İlçe Başkanı.