ABD’de robot merchandiser’ler göreve başladı

ABD merkezli perakende market zinciri devi Walmart’ın raf stok kontrolu ve düzenlemelerini robotlar yapacak Depolarda yaygın olarak kullanılmaya başlanan robotlar (Yalnız Amazon 45.000’den fazla robot kullanıyor) artık mağazalara da taşınıyor. ABD’li dev süperm...

ABD’de robot merchandiser’ler göreve başladı (1 Kasım 2017)

ABD merkezli perakende market zinciri devi Walmart’ın raf stok kontrolu ve düzenlemelerini robotlar yapacak

Depolarda yaygın olarak kullanılmaya başlanan robotlar (Yalnız Amazon 45.000’den fazla robot kullanıyor) artık mağazalara da taşınıyor.

ABD’li dev süpermarket zinciri Walmart, gün geçtikçe daha da işlevsel hala gelen robotları marketlerinde stok takibi ve raf organizasyonu için kullanmaya başladı. Şu an için Arkansas, Pennysylvania ve California’daki pilot mağazalarda test edilen sistem, Ocak sonuna kadar 50 mağazada daha devreye sokulacak.

Walmart koridorlarında dolaşacak robotlar stok, envanter, fiyat kontrolü yapacak, yanlış yerlere bırakılan ürünleri ve aksilikleri görevlilere anında haber verecek.

Özel kamera ve sensörlerle donatılan robotlar, bulunduğu marketin koridorlarında geziyor ve rafları tarayarak raflardaki ürünleri sayıyor, eksik ürünlerle ilgili stok departmanına bildirimde bulunuyor ve marketten teslim çevrim içi alışverişler için kontrol yapıyor.

Rafları taramak için ışıklar ve sensörler içeren uzayabilen bir kuleye sahip yaklaşık 60 cm uzunluğundaki robotlar California merkezli Bossa Nova Robotics tarafından üretildi. Yeni bir görev alana kadar şarj istasyonlarında bekleyen robotların, sadece çalışanlar zamanlarından tasarruf yapması değil robotların vasıtasıyla elde edilecek verileri kullanarak ülke genelinde verimliliği artırması bekleniyor.

Walmart yetkilileri, robotların yaygınlaşmasıyla birlikte, çalışanların rutin kontrolleri yapmak zorunda kalmayacaklarını ve hem daha önemli işlerle ilgilenebileceklerini hem de müşterilere daha fazla zaman ayırabileceklerini söylüyor.