Yeni Yılın Teknoloji Trendi ‘Giyilebilir’ Olacak!

Son gelen bilgiler Microsoft, Google, Apple gibi devlerin giyilebilir teknoloji ürünleri konusundaki çalışmalarını hızlandırdıkları yönünde Giyilebilir teknolojilerin önümüzdeki dönemin ”The Next Big Thing” i olacağı yönündeki inanışlar, tüm firmaları bu tarz ürünler ...

Yeni Yılın Teknoloji Trendi ‘Giyilebilir’ Olacak! (24 Aralık 2013)

Son gelen bilgiler Microsoft, Google, Apple gibi devlerin giyilebilir teknoloji ürünleri konusundaki çalışmalarını hızlandırdıkları yönünde

Giyilebilir teknolojilerin önümüzdeki dönemin ”The Next Big Thing” i olacağı yönündeki inanışlar, tüm firmaları bu tarz ürünler üretme çabası içine sokuyor.

Microsoft’un giyilebilir teknoloji pazarına girmeyi planladığı Nisan ayından bu yana konuşuluyordu. Asya’daki üreticilerden akıllı saatler için bazı örnek parçalar istediği, araştırma ve geliştirme merkezinde bu tarz bir ürün için çalışmalara başlandığı biliniyordu.

Son olarak, Microsoft bünyesinde Xbox ve Kinect sensörüyle ilgili birçok projede yer alan mühendis Alex Kipman’ın, giyilebilir teknolojiler pazarına yönelmek isteyen Microsoft’ta, konuyla ilgili yeni projelerden sorumlu hale getirildiği konuşuluyor. Anlaşılan o ki Alex Kipman, Microsoft tarafından geliştirilen ve Windows işletim sistemiyle çalışan birçok giyilebilir teknoloji projesinden sorumlu olacak.

Microsoft’un yakın gelecekte bu konuda kayda değer yatırım yaparak akıllı saat ve Google Glass’a rakip olacak akıllı gözlük üretmesi bekleniyor.

Teknolojinin geleceği ‘giyilebilir’ ürünlerde

Yine Nisan ayında Apple yönetim kurulu üyesi Bill Campbell, ‘Google Glass’ı överek, teknolojinin geleceğinin bu tür ‘giyilebilir’ ürünlerde olduğunu söylemişti.

Konuyla ilintili olarak Google Glass’i örnek veren Campbell, saat ve gözlük gibi günlük kullanılabilecek ürünleri övmüş; geleceğin bu ürünlerde saklı olduğunu iddia etmişti. Bilindiği gibi Apple’ın, bir süredir “iWatch” olarak tanınan, kendi akıllı saati üzerinde çalıştığı çok sık dile getiriliyor.

Google Glass, yeni güncelleme ile daha da işlevsel hale geldi.

Google, teknoloji dünyasını sarsan ürünü Google Gözlük’e (Google Glass) göz kırparak fotoğraf çekebilme özelliği ekledi. Teknoloji devi, bu özelliğin, kamera butonunu ya da sesle harekete geçirilen sistemlerden daha süratli olduğunu açıkladı. Güncellemeyle birlikte gelen özellik görüntü kapalı olduğunda dahi çalışıyor.

XE12 olarak anılan güncellemeyle birlikte Google Gözlük’e ekran kilitleme ve Youtube’a video yükleyip paylaşma özellikleri de eklenmiş oluyor. Google, göz kırpma özelliğinin gelecekte farklı kullanımları olabileceğini de belirtiyor.

Google’ın San Francisco Körfezi’ndeki Maine Limanı’nda büyük bir gizlilikle inşa etmekte olduğu dev bir mavnaya benzeyen yeni yüzen merkezinde, Google Glass gibi yeni giyilebilir yüksek teknoloji ürünlerini geliştirip sergileyeceği iddia ediliyor.