Facebook, Google ve Twitter Yöneticileri Kongre’de İfade Verdi

Google, Facebook ve Twitter'ın yönetcileri, ABD'deki başkanlık seçimlerine Rusya'nın müdahale ettiği iddiasıyla ilgili Kongre'ye ifade verdiler Üç büyük teknoloji firmasının yetkilileri, Rusya'nın ABD'deki başkanlık seç...

Facebook, Google ve Twitter Yöneticileri Kongre’de İfade Verdi (1 Kasım 2017)

Google, Facebook ve Twitter'ın yönetcileri, ABD'deki başkanlık seçimlerine Rusya'nın müdahale ettiği iddiasıyla ilgili Kongre'ye ifade verdiler

Üç büyük teknoloji firmasının yetkilileri, Rusya'nın ABD'deki başkanlık seçimlerine müdahale ettiğine dair iddialar üzerine, özel savcı Robert Mueller tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, sosyal medya platformlarında Rus kaynaklardan yapılan reklam ve paylaşımlarla ilgili Kongre'deki özel oturumda ifade verdiler.

Facebook, Rusya'nın Amerika'da geçen yıl yapılan başkanlık seçimlerini etkilediği iddialarına yönelik iç soruşturmada Rusya destekli operatörlerin sosyal medya ağında 80 bin kadar ileti paylaştıklarını ve bunların 126 milyon kişiye ulaştığını ortaya çıkardı.

Facebook, Google ve Twitter yetkilileri, Senato’da konuyu soruşturan komisyonun karşısında ifade verdi. Rusya’nın, seçimlere müdahale etmek için bu üç internet platformunun hizmetlerinden faydalandığı iddia ediliyor. Soruşturma sonucunda, teknoloji firmalarının yeni düzenlemelere tabi tutulma olasılığı Silikon Vadisi’ni kaygılandırıyor.

‘Sınırlı aktiviteler tespit edildi’

Google Pazartesi günü blog sayfasında yaptığı açıklamada, platformlarında potansiyel Rus aktörlerden gelen “sınırlı aktiviteler” tespit ettiğini aktardı. Şirket, daha fazla şeffaflık sağlamak ve güvenliği artırmak için yeni önlemler alacağını” belirtti.

Google'a göre Rusya 2016 seçimleri sırasında 18 YouTube kanalında bin video ve 4 bin 700 dolarlık Google reklamı yayınladı.

Google, bunlar arasında siyasi olmayan videolar da olduğunu belirtti. Bu videoların izlenme oranlarının 300 binde kaldığını belirten Google’a göre videoların yalnızca yüzde üçü 5 binden fazla izlendi.

120 bin dolarlık reklam

Facebook geçen ay Rus hükümetiyle bağlantılı bir grubun platformda 120 bin dolarlık reklam yayınladığını ve bölücü mesajlar yaydığını ortaya çıkartmıştı. Facebook bu reklamları Kongre'ye sunmuştu.

2 bin 752 hesap kapatıldı

Twitter da Rusya hükümetiyle bağlantısı olduğundan şüphelendiği 2 bin 752 hesabı durdurmuştu.

Lobi çalışması yürütüyorlar

Kongre’deki yasa tasarılarından biri, online firmaların, siyasi reklam yapmak için ödeme yapanların isimlerini açıklamasını zorunlu hale getiriyor.

Soruşturma konusunda Kongre ve hükümetle işbirliği içinde olduklarını söyleyen Silikon Vadisi firmaları, bir yandan da yeni yasalardan zarar görmeyeceklerinin garanti altına alınması için Washington’da yoğun lobi çalışması yürütüyor.