Yandex’ten Türkçe Twitter Infografiği

Bir yıl önce Türkiye’de de hizmet vermeye başlayan ve Twitter ile yaptığı özel anlaşmayla tweet içeriği endekslemesi de yapan Rusya merkezli arama motoru Yandex, Ağustos – Eylül 2012 ayları arasında Türkiye’deki Twitter kullanımına ilişkin derlediği bilgileri bir infografik...

Yandex’ten Türkçe Twitter Infografiği (6 Kasım 2012)

Bir yıl önce Türkiye’de de hizmet vermeye başlayan ve Twitter ile yaptığı özel anlaşmayla tweet içeriği endekslemesi de yapan Rusya merkezli arama motoru Yandex, Ağustos – Eylül 2012 ayları arasında Türkiye’deki Twitter kullanımına ilişkin derlediği bilgileri bir infografikle paylaştı.

Yandex’in 2012 yazında elde ettiği Türkçe Twitter verilerine göre, 3.8 milyondan fazla Türkçe Twitter kullanıcısı bulunuyor – bu sayı tüm aktif Twitter kullanıcılarının %2.5’ine denk geliyor. Türk kullanıcıları, hafta içinde günde ortalama 3.7 milyon tweet atarken, hafta sonları ise günde ortalama 2.5 milyon tweet atıyor. Hafta içlerinde saniyede atılan tweet sayısının 42’den fazla olduğu görülüyor.

Infografik’te yer alan istatistiki bilgilere göre, dünya genelindeki Twitter kullanıcılarının %2.5′ini (3.8 milyon kullanıcı ile) Türkçe Twitter kullanıcıları oluşturuyor. Türkçe Twitter kullanıcıları, hafta içi günleri, hafta sonu günlerine oranla Twitter’ı yüzde 48 daha aktif kullanıyorlar.

Infografik’te ayrıca Türkçe Twitter dünyasında en çok bahsedilen Twitter kullanıcıları, en çok kullanılan etiketler (hashtagler) ve en çok bahsedilen bağlantıların alan adları da listeleniyor.