Eli İşte Gözü Sosyal Medyada!

Bir araştırma Facebook ve Twitter’ın ekonomiye çok tartışılacak olan bir etkisini de ortaya koydu. Dünyada milyarlarca insanın kullandığı sosyal ağlarla ilgili olarak Learn Stuff adlı kuruluş tarafından yapılan “Sosyal Medya Verimliliğe Nasıl Zarar Veriyor?” adlı araştırm...

Eli İşte Gözü Sosyal Medyada! (6 Kasım 2012)

Bir araştırma Facebook ve Twitter’ın ekonomiye çok tartışılacak olan bir etkisini de ortaya koydu.

Dünyada milyarlarca insanın kullandığı sosyal ağlarla ilgili olarak Learn Stuff adlı kuruluş tarafından yapılan “Sosyal Medya Verimliliğe Nasıl Zarar Veriyor?” adlı araştırma, Facebook ve Twitter’ın çok tartışılacak olan bir etkisini de ortaya koydu.

Her 3 internet kullanıcısından 2’sinin sosyal ağlarda bulunduğuna dikkat çeken araştırmaya göre Facebook ve Twitter gibi ağlarda geçirilen süre nedeniyle ABD ekonomisinin yıllık kaybı 650 milyar doları buluyor.

İnternette geçirilen sürenin yaklaşık beşte birinin (yüzde 22) sosyal ağlarda harcandığını belirten araştırmaya göre ortalama bir lise öğrencisi günde 3 saatini sosyal ağlara ayırırken, derslerine çalışmak için ayırdığı süre 2 saati geçmiyor.

10.5 DAKİKADA BİR KONTROL

Çalışanlar ise her 10.5 dakikada Facebook mesajlarını, twit’lerini veya anlık mesajlarını kontrol etmek için elindeki işi bırakıyor. Bu faaliyet, mesai saatleri içinde toplam 23 dakikayı buluyor. ABD merkezli araştırmanın sonuçlarına göre sosyal medya kullanan her çalışan, şirketine yıllık 4.452 dolarlık verimlilik kaybına yol açıyor.

HaberTürk/Necdet Çalışkan