WhatsApp Kullanıcıları Dikkat! Bu Uygulama Canınıza Okuyabilir!

“Hiçbir teknolojik hizmet karşılıksız ve bedava değildir!” HaberTürk Teknoloji Editörü Necdet Çalışkan, WhatsApp kullanıcılarını karşı karşıya oldukları riskler konusunda uyardı ve bir ‘WhatsApp Kullanma Rehberi’ yayınladı Akıllı telefonlarla birlikte hayatımıza i...

WhatsApp Kullanıcıları Dikkat! Bu Uygulama Canınıza Okuyabilir! (2 Şubat 2013)

“Hiçbir teknolojik hizmet karşılıksız ve bedava değildir!”

HaberTürk Teknoloji Editörü Necdet Çalışkan, WhatsApp kullanıcılarını karşı karşıya oldukları riskler konusunda uyardı ve bir ‘WhatsApp Kullanma Rehberi’ yayınladı

Akıllı telefonlarla birlikte hayatımıza iyice yerleşen uygulama dünyası, getirdiğinin ne kadarını götürüyor tartışılır ama geçtiğimiz günlerde anlık mesajlaşma servisi WhatsApp’a açılan soruşturma ile anlaşılan başımız yine ağrıyacak. “Cep”te mahremiyet kargaşasına neden olan soruşturma şimdilik sadece iki ülkeyle (Hollanda ve Kanada) sınırlı. Ancak soruşturmanın konusu uygulamanın izin almadan topladığı kullanıcı verileri olunca, gözler akıllı telefon uygulamalarının izinli de olsa hangi bilgilerimize eriştiğine çevrildi. Akıllı telefonlara yüklenen Facebook, Twitter gibi tüm uygulamalar benzer bilgileri (sayıları 20-25 arası) alıyor ancak bu alanda liderlik 33 kalem erişim izniyle hiç şüphesiz WhatsApp’ta. Ne akıllı telefonlardan ne de hayatımızı kolaylaştıran uygulamalardan vazgeçeceğiz ama bakın cep telefonumuza WhatsApp’i yüklediğimizde, hangi bilgilerimize erişim izni verip, ABD merkezli şirketin California’daki sunucularına gönderiyoruz: (Bu bilgiler, tamamen cihazının ayarlar kısmında yer alan uygulama izinleri kısmından alınmıştır.)

İŞTE O UYGULAMALAR ve YAPMANIZ GEREKENLER…

WhatsApp, telefonumuzdaki hangi uygulamalara erişiyor:

1 – Telefon numaralarına doğrudan çağrı yap: Uygulamaya, müdahaleniz olmadan telefon numaralarına çağrı yapma izni verir. Bu durum beklenmeyen ödemelere veya çağrılara neden olabilir. Kötü amaçlı uygulamalar onayınız olmadan çağrılar yaparak sizi zarara sokabilir.

2 – Telefonun durumunu ve kimliğini oku: Uygulamaya, cihazın telefon özelliklerine erişmesine izin verir. Bu izin, uygulamanın telefon numarasını ve cihaz kimliğini, etkin bir çağrı olup olmadığını ve çağrıda bağlanılan karşı tarafın numarasını öğrenmesine olanak sağlar.

3 – Kısa mesajları al (SMS): SMS mesajlarını alma ve işleme izni verir. Bu izin, uygulamanın cihazınıza gönderilen mesajları takip edip, size göstermeden silebileceği anlamına gelir.

4 – SMS mesajları gönder: Uygulamaya SMS mesajları gönderme izni verir. Bu durum beklenmeyen ödemelere neden olabilir. Kötü amaçlı uygulamalar onayınız olmadan mesajlar göndererek sizi zarara uğratabilir.

5 – Ses kaydet: Uygulamaya, sesli mesaj gönderimi için ses kaydetme izni verir.

6 – Hassas konum: Uygulamaya Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) veya baz istasyonları ve Kablosuz bağlantı gibi ağ konum kaynaklarını kullanarak konumunuzu hassas bir şekilde belirleme izni verir. Uygulamaların bu konum hizmetlerini kullanabilmesi için bunların cihazınızda açık ve kullanılabilir olması gerekir. Uygulamalar bulunduğunuz yeri belirlemek için bu izni kullanabilirler ve bu kullanım fazladan pil tüketimine neden olabilir.

7 – Yaklaşık konum: Uygulamaya yaklaşık konumunuzu belirleme izni verir. Bu konum bilgisi, baz istasyonları ve Kablosuz bağlantı gibi ağ konum kaynaklarını kullanan konum hizmetlerinden elde edilir. Uygulamaların bu konum hizmetlerini kullanabilmesi için bunların cihazınızda açık ve kullanılabilir olması gerekir. Uygulamalar bulunduğunuz yeri yaklaşık olarak belirlemek için bu izni kullanabilirler.

8 – Çağrı günlüğüne yaz: Uygulamaya telefonunuzdaki çağrı kayıtlarında (gelen ve giden çağrılarla ilgili veriler de dahil olmak üzere) değişiklik yapma izni verir. Kötü amaçlı uygulamalar bunu kullanarak çağrı kayıtlarınızı silebilir veya değiştirebilir.

9 – Çağrı günlüğünü oku: Uygulamaya telefonunuzun çağrı kayıtlarını (gelen ve giden çağrılarla ilgili veriler de dahil olmak üzere) okuma izni verir. Bu izin, uygulamaların çağrı kayıtlarınızdaki verileri kaydetmesine ve kötü amaçlı uygulamaların bilginiz dışında çağrı kayıtlarınızla ilgili verileri paylaşmasına olanak sağlar.

10 – Kişilerimi değiştir: Uygulamaya telefonunuzda depolanan kişilerinizle ilgili (onları arama, e-posta gönderme veya başka bir şekilde iletişim kurma sıklığınız dahil) verilerde değişiklik yapma izni verir. Bu izin, uygulamanın kişi verilerini silmesine olanak sağlar.

11 – Kişilerimi oku: Uygulamaya telefonunuzda depolanan kişilerinizle ilgili (onları arama, e-posta gönderme veya başka bir şekilde iletişim kurma sıklığınız dahil) verileri okuma izni verir. Bu izin, uygulamaların kişi verilerinizi kaydetmesine, zararlı uygulamaların da bilginiz dışında kişi verilerinizi paylaşmasına olanak sağlar.

12 – Kendi kişi kartımı oku: Uygulamaya adınız ve iletişim bilgileriniz gibi cihazınızda saklanan kişisel profil bilgilerini okuma izni verir. Bu izin, uygulamanın sizi tanımlayabileceği ve profil bilgilerinizi başkalarına gönderebileceği anlamına gelir.

13 – USB belleğimin içeriğini değiştir veya sil: Uygulamaya, USB belleğe yazma izni verir.

14 – Bu cihazdaki hesapları kullan: Uygulamaya, kimlik doğrulama jetonları isteme izni verir.

15 – Cihazdaki hesapları bul: Uygulamaya telefon tarafından bilinen hesapların listesini alma izni verir. Bu liste, yüklediğiniz uygulamalar tarafından oluşturulan tüm hesapları içerebilir.

16 – Hesap ekle veya kaldır: Uygulamaya, hesap ekleme, kaldırma ve hesapların şifrelerini silme gibi işlemleri yapma izni verir.

17 – Hesap oluştur ve şifre ayarla: Uygulamaya, hesaplar oluşturma ve bunların şifrelerini alma ve ayarlama da dahil olmak üzere Hesap Yöneticisi’nin kimlik doğrulama yetkilerini kullanma izni verir.

18 – Ağ bağlantılarını görüntüle: Uygulamaya hangi ağların bulunduğu ve hangilerinin bağlı olduğu gibi ağ bağlantılarıyla ilgili bilgileri görüntüleme izni verir.

19 – Google Play faturalandırma hizmeti: Kullanıcının bu uygulama içinden bağlanarak, Google Play üzerinden ürün satın almanınsa izin verir.

20 – İnternetten veri al: Uygulamalara, uygulamanın hizmeti tarafından buluttan cihaza gönderilen mesajları kabul etme izni verir. Bu hizmetin kullanılması veri kullanımına neden olur. Kötü amaçlı uygulamalar aşırı miktarda veri kullanımına yol açabilir.

21 – Kablosuz bağlantıları görüntüle: Uygulamaya Kablosuz bağlantının etkin olup olmadığı ve bağlanan Kablosuz cihazların adları gibi Kablosuz ağ kullanımıyla ilgili bilgileri görüntüleme izni verir.

22 – Tam ağ erişimi: Uygulamaya ağ yuvaları oluşturma ve özel ağ protokolleri kullanma izni verir. Tarayıcı ve diğer uygulamalar İnternet’e veri gönderilmesi için araç sağlarlar, bu nedenle bu izin, İnternet’e veri göndermek için gerekli değildir.

23 – Başlangıçta çalıştır: Uygulamaya, sistem açılışı tamamlanır tamamlanmaz kendisini başlatma izni verir. Bunda dolayı telefonun başlatılması daha uzun sürebilir ve uygulama sürekli çalışarak telefonun daha yavaş çalışmasına neden olabilir.

24 – Çalışan uygulamaları al: Uygulamaya o anda ve son çalışan görevler hakkında bilgi alma izni verir. Bu izin, uygulamanın cihaz tarafından kullanılan uygulamalar hakkında bilgi elde etmesine olanak sağlayabilir.

25 – Telefonun uykuya geçmesini önle: Uygulamaya, telefonun uyku durumuna girmesini önleme izni verir.

26 – Titreşimi denetle: Uygulamaya, titreşimi denetleme izni verir.

27 – Senkronizasyon ayarlarını oku: Uygulamaya bir hesaba ait senkronizasyon ayarlarını okuma izni verir. Örneğin, bu izne sahip bir uygulama Kişiler uygulamasının bir hesapla senkronize olup olmadığını belirleyebilir.

28 – Senkronizasyon istatistiklerini oku: Uygulamaya bir hesaba ait senkronizasyon istatistiklerini okuma izni verir. Buna senkronizasyon etkinlikleri geçmişi ve senkronize edilen veri miktarı bilgileri de dahildir.

29 – Senkronizasyonu aç/kapat: Uygulamaya bir hesaba ait senkronizasyon ayarlarını değiştirme izni verir. Örneğin, bu izne sahip bir uygulama Kişiler uygulamasının bir hesapla senkronize edilmesini etkinleştirebilir.

30 – Kısayolları kaldır: Uygulamaya kullanıcı müdahalesi olmadan kısa yolları kaldırma izni verir.

31 – Kısayolları yükle: Uygulamaya kullanıcı müdahalesi olmadan kısa yol ekleme izni verir.

32 – Korumalı depolama birimine erişimi test et: Uygulamaya gelecekteki cihazlarda kullanılacak USB/SD depolaması için bir izni test etme olanağı verir.

33 – Sistem ayarlarını değiştir: Uygulamaya, sistem ayarı verilerini değiştirme izni verir. Kötü amaçlı uygulamalar sistem yapılandırmanızı bozabilir.

HaberTürk / Ekonomi / Necdet Çalışkan