Ve Karşınızda Windows 9

Windows 8’deki hayat kırıklıklarını gidereceği planlanan Windows 9, 30 Eylül günü San Francisco’da düzenlenecek olan Microsoft etkinliğinde tanıtılacak Microsoft, 30 Eylül’de yapılacak toplantıyı bir davetiyeyle duyurdu. Yazılım geliştiriciler ve iş ortaklarına yoll...

Ve Karşınızda Windows 9 (16 Eylül 2014)

Windows 8’deki hayat kırıklıklarını gidereceği planlanan Windows 9, 30 Eylül günü San Francisco’da düzenlenecek olan Microsoft etkinliğinde tanıtılacak

Microsoft, 30 Eylül’de yapılacak toplantıyı bir davetiyeyle duyurdu. Yazılım geliştiriciler ve iş ortaklarına yollanan davetiyede, “Toplantımızda Windows’un ve Microsoft’un diğer yeniliklerini öğreneceksiniz” ifadesine yer verildi.

Bilişim sektöründen haberleriyle tanınan “The Verge” portalına göre, Windows işletim sisteminin yeni sürümü “Threshold” (Eşik) kod adını taşıyor. Yeni sürümle birlikte, kullanıcıların talebi doğrultusunda başlangıç menüsünün geri döneceği ileri sürülüyor. Windows 8’in metro arayüzü kullanıcılardan pek olumlu tepki görmemişti.

Microsoft, 2012 yılının ekim ayında çıkardığı Windows 8 ile mobil cihazlardaki gelişmeye karşılık vermeye çalışmıştı.

En kararlı Windows sürümü olduğu öne sürülen Windows 7’nin ardından tanıtılan ve piyasaya sürülen Windows 8, bilgisayar kullanıcıları tarafından büyük bir tepkiye maruz kalmıştı. Metro arayüzüyle All-in-One bilgisayar modellerinin kullanımını arttırmak için geliştirilen Windows 8’in eksik görülen yanlarından biri de Başlat Butonu olmuştu.

Windows kullanıcılarının en çok merak ettiği konu ise, az önce de bahsettiğimiz üzere Başlat Butonu. Sızıntı görsel ve videolarda rastladığımız kadarıyla Metro arayüzü, Başlat menüsüne yerleştirilerek kompakt bir görünüm kazandırılmış. Yani Metro(RT) arayüzü, başlat butonuna sabitlenmiş, fakat sevindirici yanı ise, Windows 7’de rastladığımız programlar menüsüne yine başlat butonuna tıklayarak ulaşabiliyor olacağız.

Metro arayüzünü, Başlat menüsüyle birleştiren Microsoft’un kurumsal pazara büyük bir adım atması da bekleniyor.

Windows, geleneksel masaüstü bilgisayarlarda en yaygın işletim sistemi olma özelliğini koruyor. Akıllı telefonlar ve tabletlerde ise Android’in ağırlığı söz konusu. Mobil cihazlarda Google’ın işletim sistemi Android’i Apple’ın iOS’u izliyor.

Aşağıdaki videolarda gördüğünüz Windows 9 görüntülerinin gerçek olmadığına dair bir iddia yok ama son halinin biraz farklı olabileceğini de kabul etmek gerek. 30 Eylül’de Microsoft’un yeni CEO’suyla nasıl bir işletim sistemi sunacağını merakla bekliyoruz.