Ve Karşınızda Çapulcular Filarmoni Orkestrası!

Gezi Parkı’nda, gönüllü müzisyenlerden oluşan “İstanbul Çapulcular Orkestrası Gezi Filarmoni“ nefis bir konser verdi. Bir hafta önce gece yarısı Taksim Gezi Parkı’ndaki ağaçların sökülmeye başlamasıyla patlak veren ve kısa sürede Türkiye geneline yayılan diren...

Ve Karşınızda Çapulcular Filarmoni Orkestrası! (5 Haziran 2013)

Gezi Parkı’nda, gönüllü müzisyenlerden oluşan “İstanbul Çapulcular Orkestrası Gezi Filarmoni nefis bir konser verdi.

Bir hafta önce gece yarısı Taksim Gezi Parkı’ndaki ağaçların sökülmeye başlamasıyla patlak veren ve kısa sürede Türkiye geneline yayılan direniş eylemleri ve polisin sert müdahalesi ile gerilen ortam, dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Vekili Bülent Arınç’ın açıklamalarıyla birazcık olsun yumuşadı.

Başından beri mizah ve sanatla iç içe yürüyen eylemler, akşamüzeri direnişin sembolik merkezi olan Gezi Parkı’nda, “İstanbul Çapulcular Orkestrası Gezi Filarmoni adı verilen gönüllü müzisyenlerden oluşan orkestranın konseriyle taçlandı.

Aslında söz konusu orkestra, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’ydı. Bu özel konser için orkestraya, Başbakan’ın tanımlamasından sonra eylemcilerin ‘ortak adı’ olarak esprili bir söyleme dönüşen  “Çapulcular” adı verilmişti.

Şef Sascha Goetzel yönetiminde Gezi Parkı’nda sahne alan “İstanbul Çapulcular Orkestrası Gezi Filarmoni nefis bir konser verdi. Gezi Parkı’ndaki birçok insana keyifli dakikalar yaşatan orkestranın performansı çok beğenildi. Yurttaşlar, bu anları ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinelerine, telefonlarına sarıldı. Bazı yurttaşlar ise bu konseri canlı yayın yapan siteler aracılığıyla internet üzerinden birçok kişiyle paylaştı.

İşte o konserden renkli ve coşkulu görüntüler:

GÜNCELLEME

Ve Şimdi de Karşınızda Boğaziçi Caz Korosu

İstanbul Çapulcular Orkestrası Gezi Filarmoni‘den sonra dün gece de Gezi Parkı’nda Boğaziçi Caz Korosu sahne aldı. Daha önce İstanbul metrosundaki konserleri ile adlarını duyuran grup yurt dışında da ödül almıştı. Boğaziçi Caz Korosu’nun seslendirdiği “Çapul musun vay vay, eylemci misin vay vay” adlı şarkı çok kısa bir sürede dillere dolanacağa benziyor!

GÜNCELLEME / TENCERE TAVA HAVASI

On gündür her akşam saat 21.00 de Türkiye genelinde yapılan ve Başbakan Erdoğan tarafından “tencere tava, hep aynı hava” diye küçümsenen eylem, Kardeş Türküler Grubu tarafından şarkıya dönüştürüldü.