Unesco’nun ‘Dünya Mirası’ Listesine Türkiye’den Galata Kulesi Dahil 7 Tarihi Eser Alındı

Dünya Miras Komitesi’nce belirlenen kriterleri karşılayan Türkiye’deki 7 mimari eser listeye alınıyor İstanbul Galata Kulesi ve Yoros Kalesi, İzmir Foça ve Çandarlı kaleleri, Bartın Amasra Kalesi, Düzce Akçakoca Kalesi ve Sinop Kalesi Unesco dünya mirası geçici listesine gir...

Unesco’nun ‘Dünya Mirası’ Listesine Türkiye’den Galata Kulesi Dahil 7 Tarihi Eser Alındı (29 Temmuz 2013)

Dünya Miras Komitesi’nce belirlenen kriterleri karşılayan Türkiye’deki 7 mimari eser listeye alınıyor

İstanbul Galata Kulesi ve Yoros Kalesi, İzmir Foça ve Çandarlı kaleleri, Bartın Amasra Kalesi, Düzce Akçakoca Kalesi ve Sinop Kalesi Unesco dünya mirası geçici listesine girdi.

11- ve 15. yüzyıllar arasında Akdeniz, Karadeniz, Atlantik Okyanusu ve Kuzey Avrupa’da ticaret kolonileri kuran Cenevizlilerden kalan İstanbul Galata Kulesi ve Yoros Kalesi, İzmir Foça ve Çandarlı kaleleri, Bartın Amasra Kalesi, Düzce Akçakoca Kalesi ve Sinop Kalesi gibi tarihi yapıtlar insanlık tarihi için tescillendi. Bu yedi eser 15 Nisan 2013 tarihi itibarıyla Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri olarak kaydedildi. Geçici liste ise dünya mirası listesi için ön adım olma anlamına geliyor. Geçici Listeler hazırlanırken varlıkların Dünya Miras Komitesi’nce belirlenen kriterleri karşılama durumları ile mimari, tarihi, estetik ve kültürel, ekonomik, sosyal, sembolik ve felsefi özellikleri de dikkate alınıyor. Bu listede yer alan varlıklara ilişkin hazırlanan adaylık dosyaları Dünya Miras Komitesi’ne sunuluyor.

Milliyet Sanat