Uluslararası Basın Enstitüsü’nden (IPI) Medyascope.tv’ye “Özgür Medya Öncüsü” Ödülü

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI International), 2016 Free Media Pioneer Award’ı gazeteci Ruşen Çakır’ın kurduğu Medyascope.tv’ye verdi Medyascope.tv’nin kurucusu Ruşen Çakır ödülü Katar’ın başkenti Doha’daki IPI ...

Uluslararası Basın Enstitüsü’nden (IPI) Medyascope.tv’ye “Özgür Medya Öncüsü” Ödülü (20 Mart 2016)

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI International), 2016 Free Media Pioneer Award’ı gazeteci Ruşen Çakır’ın kurduğu Medyascope.tv’ye verdi

Medyascope.tv’nin kurucusu Ruşen Çakır ödülü Katar’ın başkenti Doha’daki IPI Dünya Kongresi ve Genel Kurulu’nda düzenlenen törende aldı.

IPI, ödülüne layık görülme gerekçesinde, Medyascope.tv’nin yeni teknolojinin ağır baskı altındaki basın ortamında nasıl bağımsız habercilik için kullanılabileceğine bir örnek olduğu belirtildi.

IPI Yönetici Direktörü Barbara Trionfi, Medyascope’un hükümetin ağır baskısı altındaki Türkiye medyasına şeffaf ve bağımsız bir ses getirdiğini belirterek “Medyascope, aralarında hükümet baskısı nedeniyle işlerini kaybedenlerin de olduğu gazetecilere geniş kitlelere ulaşabilecekleri, sansürsüz, bağımsız habercilik için yeni bir platform sunuyor. Diğer ülkelere de örnek olabilecek bir model oluşturuyor” diye konuştu.

Özgür Medya Öncüsü Ödülü

Yenilikçi çalışmalar yaparak habere erişimi kolaylaştıran, haber kalitesini artıran, basın özgürlüğü ve bağımsız gazetecilik yapılmasına imkan tanıyan, özgür basın için yılmaz mücadale vererek gazetecilerin ve medyanın önünü açan kurum ve örgütlere veriliyor.

1996’dan beri her yıl verilen ödülü, ilk yıl Rusya’dan “NTV” aldı. İlk yıldan bu yana ödül alanlar arasında Malaysiakini.com, Endonezya Bağımsız Gazeteciler Birliği, Etiyopyalı Özgür Gazeteciler Birliği, Tanzanya Medya Konseyi, Orta Asya ve Güney Kafkasya İfade Özgürlüğü Topluluğu (Azerbaycan), Mizzima Haber Ajansı (Myanmar), Radyo Okapi (Kongo), Özgür Sarawak Radyosu, Yemen Times, Radyo Africa ve Al-Monitor bulunuyor. Ödülü geçen yıl da Meksika’dan “Periodistas de a Pie” almıştı.

Dünya Basın Kahramanı Ödülü İranlı gazeteci ve akademisyen Ahmad Zeidabadi’ye

IPI’ın 2016 Dünya Basın Kahramanı Ödülü (World Press Freedom Hero Award) ise İranlı ifade özgürlüğü ve insan hakları savunucusu, gazeteci ve akademisyen Ahmad Zeidabadi’ye verildi.

19-21 Mart tarihleri arasında, Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen IPI Dünya Kongresi’nin bu yılki ana konusu “Risk altındaki gazetecilik: Tehlikeli bir dünyadagüvenlik ve profesyonellik” olarak belirlendi.

Twitter’da Periscope’u en etkin kullanan haber kuruluşu Medyascope.tv

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri öncesinde Türkiye’nin farklı yerlerindeki parti mitinglerinden izlenimleri ve milletvekili adayları ile söyleşilerini Periscope üzerinden yayınlayan Çakır, Ağustos 2015 itibariyle Medyascope’u kurdu.

Türkiye’nin sivil, bağımsız, özgür ve çoğulcu bir basın ortamına ihtiyacı olduğu gerçeğinde yola çıkan Medyascope.tv, başta Twitter’ın yeni video yayın platformu Periscope olmak üzere sosyal medya ve dijital teknolojileri harmanlayarak, güçlü bir mecra yaratma hedefiyle yayına başladı. Sloganı “Çünkü özgür” olan Medyascope.tv, başta gazeteciler olmak üzere toplumun farklı kesimlerince üretilen, video ağırlıklı özgün içeriklerle Türkiye’nin öncü haber-yorum platformuna dönüşmüş durumda.

Yurtiçi ve yurtdışından pek çok katkı alan alan Medyascope.tv’nin içerikleri altı ayda 2 milyon adetin üzerinde izlendi. Deneyimli gazeteci Ruşen Çakır öncülüğünde kurulan ve Çakır’ın genel yayın yönetmenliğini yürüttüğü Medyascope.tv, sadece Türkiye için değil, basın ve ifade özgürlüğünün kısıtlandığı tüm ülkeler için örnek olmayı hedefliyor.

Medyascope.tv’ye aralarında yaygın medyada çalışanların da olduğu çok sayıda gazeteci destek veriyor.

Medyascope.tv adresi üzerinden yapılan yayında haber, analiz ve tartışma programları yer alıyor.

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI)

Uluslararası Basın Enstitüsü (International Press Institute – IPI) İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, 15 ülkeden 34 gazetecinin dünyada basın özgürlüğünü savunmak üzere bir araya gelmeleriyle kuruldu. 1950 yılının Ekim ayında New York’ta Columbia Üniversitesi’nde yapılan toplantıyla hayata geçen Uluslararası Basın Enstitüsü’nün kurucuları arasında Türkiye’den de gazeteci Ahmet Emin Yalman bulunuyordu.

Dünyada basın özgürlüğü için mücadele eden en eski küresel örgüt olma sıfatını taşıyan Uluslararası Basın Enstitüsü, Türkiye’de özellikle 12 Eylül1980 askeri darbesi sırasında cezaevine düşen gazetecilere, gerek davalarını izleyerek, gerek bizzat cezaevinde ziyaret ederek destek oldu. Abdi İpekçi de bu gazetecilerden biriydi.

Bugün 120 ülkeden üyeyes ahip uluslararası bir örgüt olan Uluslararası Basın Enstitüsü, beş kıtada basın özgürlüğü için mücadele etmekte ve uluslararası gazeteci dayanışmasının en aktif örneklerinden birini oluşturmakta.