Ülke Liderlerinin Gezegenimizi Kurtarmak İçin 6 Ayı Var

Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü. BM Özel Temsilcisi ve Columbia Üniversitesi Dünya Enstitüsü Başkanı Profesör Jeffrey Sachs, "Önümüzdeki altı ayda gerçekleşecek bir dizi görüşme sırasında dünya...

Ülke Liderlerinin Gezegenimizi Kurtarmak İçin 6 Ayı Var (5 Haziran 2015)

Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü. BM Özel Temsilcisi ve Columbia Üniversitesi Dünya Enstitüsü Başkanı Profesör Jeffrey Sachs, "Önümüzdeki altı ayda gerçekleşecek bir dizi görüşme sırasında dünya hükümetleri tarafından alınacak kararlar, gezegenimizin geleceğinin güvenliğini sağlamada belirleyici öneme sahip olacak" dedi.

Independent'in haberine göre, Vakit kaybetmeden 'doğru kararlar' alınması gerektiğini kaydeden profesör, yoksullukla mücadele ve çevreyi koruma konusunda eylem planı oluşturulması için önemli olarak gördüğü bir dizi toplantıyı açıkladı. Bunlar, Addis Ababa'daki Kalkınma Finansmanı (Financing For Development) toplantısı, New York'taki yeni Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin (Sustainable Development Goals) belirleneceği toplantı ve Paris'teki BM'nin İklim Değişikliği Konferansı (United Nations Framework Convention on Climate Change, UNFCCC)

Sachs, "Amaç, sadece sorunlu ve yoksul yerleri tartışmak değil, hepimizin yaşamını iyileştirmek için bir yol bulmaya çalışmak" dedi.

Dünya genelindeki sağlıksız gıda sorununa da değinen uzman, bazı durumlarda "basit önerilerin ötesine gidilmesi" ve tehlikeli gıdalar için vergilerin yükseltilmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.