İnanamayacaksınız ama Boğaz ve denizlere rağmen İstanbul’un havası Ankara’dan daha kirli

Son 10 yılda İstanbul’daki azot dioksit oranının yüzde 50 oranında arttığı tespit edildi Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), dünya genelinde çevre kirliliğine ilişkin uydu haritalarını yayınladı. Son 10 yılda İstanbul’daki kontrolsüz bü...

İnanamayacaksınız ama Boğaz ve denizlere rağmen İstanbul’un havası Ankara’dan daha kirli (22 Aralık 2015)

Son 10 yılda İstanbul’daki azot dioksit oranının yüzde 50 oranında arttığı tespit edildi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), dünya genelinde çevre kirliliğine ilişkin uydu haritalarını yayınladı. Son 10 yılda İstanbul’daki kontrolsüz büyüme ile havadaki solunumu kirleten azot dioksit oranının yüzde 50 oranında arttığını tespit etti.

ABD ve Batı Avrupa ülkelerinde, uygulamaya sokulan yeni yönetmelikler sayesinde kirlilik oranları 10 yıl öncesine göre yüzde 20 ile 50 arasında azalırken, Türkiye’de İstanbul’un yanı sıra kirlilik oranları Ankara’da da yüzde 30, İzmir’de de yüzde 10 arttı.

Hava kalitesi göstergelerinin yeni ve yüksek çözünürlüklü küresel uydu haritaları kullanarak tespit eden NASA bilim insanları, 2005 ve 2014 yıllarındaki dünyanın çeşitli bölgelerindeki 195 farklı şehir üzerindeki hava kirliliği trendlerini takip ederek karşılaştırdı.

Türkiye’de emisyon kontrolü yönetmeliği yok

NASA Goddard Space Flight Center tarafından hazırlanan raporun yazarlarından Trent Schindler, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, özellikle İstanbul’da tespit edilen azot dioksit seviyelerinin son 10 yılda artışını yetkililerin endüstriyel gelişme ve nüfus artışına rağmen yasal olarak gerekli olan emisyon kontrolleri yönetmeliklerini devreye sokamamalarına bağladı.

Egzoz soluyoruz

NASA uydularının tespit ettiği atmosforik gazlardan biri olan sarı-kahverengi renkli azot dioksit, otomobil egzozları, enerji santralleri ve endüstriyel faaliyetlerin bir ortak emisyonu sonucu ozon tabakasının altına yerleşerek şehirlerde büyük bir solunum kirletici hale dönüşebiliyor.

Dünyada durum nasıl?

ABD, Avrupa ve Çin’in atmosfere en büyük azot dioksit yayıcılar arasında gösterildiği raporda kirlilik oranlarında 2005-2014 arası ABD’de yüzde 20-50, Batı Avrupa’da yüzde 50’ye kadar düşüş görülüyor. Çin’de ise bazı şehirlerde yüzde 50 artış, bazılarında yüzde 40 azalma görülüyor.

Suriye’de seviye düştü

Suriye’de azot dioksit seviyesindeki düşüşün ekonomik aktivitenin savaşla kesintiye uğramasıyla gerçekleştiği kaydediliyor.