Uçan Otomobil Rüyası Gerçek Oluyor!

Bilim kurgu filmlerindeki uçan otomobiller gerçek oluyor.  Google’ın sensörler sayesinde sürücüsüz kendi kendine gidebilen otomobilinden esinlenilerek Volkswagen tarafından yeni bir ‘uçan otomobil’ geliştiriliyor. Volkswagen’in üzerinde çalıştığı ‘hovercraft’ otomobil ...

Uçan Otomobil Rüyası Gerçek Oluyor! (4 Temmuz 2013)

Bilim kurgu filmlerindeki uçan otomobiller gerçek oluyor.  Google’ın sensörler sayesinde sürücüsüz kendi kendine gidebilen otomobilinden esinlenilerek Volkswagen tarafından yeni bir ‘uçan otomobil’ geliştiriliyor.

Volkswagen’in üzerinde çalıştığı ‘hovercraft’ otomobil prototipi geçen yıl Çin’de denendi. 2012 Pekin Otomobil Fuarı’nda “Halk arabası projesi” konsepti ile sunulan otomobilin web sitesini 33 milyon kişi ziyaret etti ve 119 bin yorum yapıldı.

Önceden belirlenmiş kendi güzergahı üzerinde elektromanyetik hava akımı içerisinde ‘yüzen’ otomobil mesafe sensörleri ile çalışıyor. İki kişilik otomobil joystick ile kumanda ediliyor ve inanılmaz bir manevra kabiliyetine sahip. Gelişmiş bir dokunmatik ekran ve akıllı anahtar girişi var. Hiç emisyon çıkarmadığı için aynı zamanda çevreci bir ürün.

Volkswagen Pazarlama Müdürü Luca de Meo,  bu yenilikçi ürünün yeni bir dönemin başlangıcı olacağını ve özellikle Çin gibi kalabalık ülkelerdeki gereksinmeleri karşılamak bakımından çok kullanışlı olacağını belirtiyor.

Bu ilginç otomobili anlatmak biraz zor oluyor. Siz en iyisi aşağıdaki videoyu izleyin!