Gezi Parkı Sürecine Dijital Vatandaşın Etkisi

24 milyon “Gezi” Tweet’i incelenerek, sosyal medyanın rolü araştırıldı. Linkedln Türkiye Temsilcisi Ali Rıza Babaoğlan ile Avukat Meltem Banko, “Gezi Parkı” olayları süresince atılan Tweet’lerin analizinin ortaya konulduğu bir e-kitapçık hazırlad...

Gezi Parkı Sürecine Dijital Vatandaşın Etkisi (5 Temmuz 2013)

24 milyon “Gezi” Tweet’i incelenerek, sosyal medyanın rolü araştırıldı. Linkedln Türkiye Temsilcisi Ali Rıza Babaoğlan ile Avukat Meltem Banko, “Gezi Parkı” olayları süresince atılan Tweet’lerin analizinin ortaya konulduğu bir e-kitapçık hazırladılar.

Gezi Parkı olayları sürecinde sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden atılan 24 milyon tweet analiz edildi.

Linkedln Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri Bölge Yöneticiliği görevini yürüten ve sosyal medyanın politikaya etkileri üzerine çalışan Ali Rıza Babaoğlan ile sosyal medya alanında çalışmaları bulunan Avukat Meltem Banko, Gezi Parkı olaylarını inceledi.

Gezi Parkı olayları sırasında atılan twitlerin detaylı incelendiği e- kitapçık , http://geziparkikitabi.com adresinde ücretsiz yayına sunuldu. 120’den fazla başlıkla paylaşımların yapıldığı Twitter’da, herhangi bir etikete sahip olmayan fakat konuyla doğrudan alakalı olan “ciddi sayıda” mesaj paylaşımları da e-kitapçık’ta yer alıyor.

Yedi bölüm şeklinde tasarlanan 43 sayfalık e-kitapçık, sürece dair analizler ve grafikler ile 24 milyon mesajın, siyasi parti liderlerinin Twitter profillerine olan yansımalarını içeriyor.

İnternet üzerinden kitapçığı okuyanlar, yararlı ancak yeterli olmayan bir çalışma ve bazı bölümlerine katılmadıkları eleştirilerini yönelttiler.

Gezi Parkı Sürecine Dijital Vatandaşın Etkisi” adlı e-kitapçık, http://geziparkikitabi.com adresi üzerinden ücretsiz okunup, istenilirse PDF dokümanı olarak da indirilebiliyor.