Altın renkli yapraklarıyla 1400 yaşındaki ginkgo ağacı Çin’de turistlerin ilgi odağı

Çin’de 1400 yıllık ginkgo ağacını görebilmek için ülkenin dört bir yanından on binlerce kişin Shaanxi eyaletini ziyaret ediyor. Bu özel ağacı, yaşı, geniş gövdesi ve büyüklüğü kadar, sonbaharda geniş bir alanı sapsarı b...

Altın renkli yapraklarıyla 1400 yaşındaki ginkgo ağacı Çin’de turistlerin ilgi odağı (22 Kasım 2017)

Çin’de 1400 yıllık ginkgo ağacını görebilmek için ülkenin dört bir yanından on binlerce kişin Shaanxi eyaletini ziyaret ediyor.

Bu özel ağacı, yaşı, geniş gövdesi ve büyüklüğü kadar, sonbaharda geniş bir alanı sapsarı boyayan döktüğü altın renkli yaprakları da ilginç kılıyor.

Ağaç, Xi'an şehir merkezinden yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Zhongnan Dağları'ndaki Gu Guanyin Budist Tapınağı’nın bahçesinde yer alıyor.

Ağacın, Tang İmparatoru Taizong ya da Çin Tang hanedanının ikinci imparatoru Li Shimin tarafından dikildiği söyleniyor.

Fotoğraflardaki, "sarı okyanus" olarak adlandırılan muhteşem görüntüyü toprağa dağılmış altın sonbahar yaprakları oluşturuyor.

Geçmiş yıllarda da sonbaharda güzel sarı güz yaprakları nedeniyle antik ağaç popüler olmuştur.

Muhteşem ağacın, olağanüstü güzellikteki fotoğrafları sosyal medyada paylaşıldıktan sonra kısa sürede viral oldu.

Ağacı görmek için on binlerce kişi tapınağa gelmeye başladı.

Öyle büyük bir ilgi oldu ki, izdiham yaşanmaya başladı. Bunun üzerine tapınağın yöneticileri, ziyaret edebilmek için önceden rezervasyon yaptırma koşulunu getirdiler.

Ziyaretçilerin ağacı görüntülemek için Çin'in en popüler mesajlaşma uygulaması Wechat üzerinden rezervasyon yaptırmaları gerekiyor.

Bir personel, hafta sonlarında ziyaretçilerin yüzlerce metreye kadar uzayabilen ve ağaca bakmak için üç saatten fazla sürebilecek bir kuyrukta beklemek zorunda kaldığını belirtti.

Geçen yıl, tapınağı bir gün içinde yaklaşık 70.000 kişi ziyaret etti. Ancak bu yıl, halkın güvenliğini sağlamak için her gün tapınağı ziyarete 7.200 kişi sınırı getirilecek.