UBER’e Polis Baskını: 5 Kişi Tutuklandı

Hong Kong polisi, ABD kökenli uluslararası şehir içi özel araç çağırma uygulaması UBER’in Asya Finans Merkezi’ndeki ofisini basarak, yasadışı faaliyet gösterdikleri gerekçesiyle 5 sürücüyü tutukladı Sadece beş yıll...

UBER’e Polis Baskını: 5 Kişi Tutuklandı (11 Ağustos 2015)

Hong Kong polisi, ABD kökenli uluslararası şehir içi özel araç çağırma uygulaması UBER’in Asya Finans Merkezi’ndeki ofisini basarak, yasadışı faaliyet gösterdikleri gerekçesiyle 5 sürücüyü tutukladı

Sadece beş yıllık bir geçmişi olmasına karşın, dünya çapında hızla büyüyen ve aralarında Microsoft’un da olduğu yatırımcıların katkılarıyla değeri 50 milyar doları geçen, San Francisco merkezli şehir içi özel araç çağırma uygulaması UBER, Hong Kong’da beklenmedik bir darbe aldı.

Çin’in uluslararası ticaret merkezi Hong Kong’da güvenlik görevlileri, bir süre faaliyetlerini takip ettikleri UBER’in Asya Finans Merkezi’ndeki ofisini basarak arama yaptılar. Bilgisayar ve dokümanlara el koydular. UBER adına çalışan beş sürücüyü de önce gözaltına aldılar, sorgularından sonra da tutukladılar.

Uzun süre müşteri kılığında otomobil kiralayarak şirketin faaliyetlerini izleyen polis, yasadışı taksilerle mücadele operasyonu düzenledi. Mobil uygulama aracılığıyla hizmet veren şirketin, yasadışı ve sigortasız yolcu taşıdıkları gerekçesiyle beş sürücüsünü de tutukladı.

Hükümetler sıcak bakmıyor, taksiciler çok kızıyor

San Francisco’dan ortaya çıkan UBER, kullanıcılarına özel sürücülerle özel araç hizmeti sunuyor. Uygulamanın arkasında ise Google var ve Uber, Google Maps üzerinden çalışıyor. Tüm büyük akıllı telefon platformlarında da bulunuyor. Kullanıcılar, akıllı telefonlarından bulundukları noktaya göre özel taksiler çağırabiliyorlar. Sürücünün kim olduğu görüp, aracın gelişini de takip edebiliyorlar.

Uber’in mobil uygulaması bugün 318 şehirde, 50 ülkede kullanılıyor.

Çıktığı günden bu yana dünyanın dört bir yanındaki taksiciler ve hükümetler tarafından Uber çoğu kez eleştirildi. Çünkü dünyanın birçok ülkesinde, taksi sürücüsü olmak için çok çeşitli sınavlardan geçmek gerekiyor. ABD’den Avrupa’ya Uber’in var olduğu hemen her şehirde, taksicilerin öfkesi burnunda. Bu yeni ‘mobil’ firmanın yasal olmadığını, kendilerinden müşteri çaldığını söylüyorlar.

(Ajanslar)