Twitter’ın Gerçek Zamanlı Haritası’nda Türkiye Işıl Işıl!

Fransız bir yazılımcı, Twitter’ın 7/24 nabzını tutan bir harita geliştirdi. Tweetping.net, mikroblog sitesindeki hareketliliği gerçek zamanlı olarak gözler önüne seriyor. Tweet akışını gösteren haritada Türkiye’nin en aktif bölgelerden biri olduğu dikkat çekiyor. Kullanıc...

Twitter’ın Gerçek Zamanlı Haritası’nda Türkiye Işıl Işıl! (29 Ocak 2013)

Fransız bir yazılımcı, Twitter’ın 7/24 nabzını tutan bir harita geliştirdi. Tweetping.net, mikroblog sitesindeki hareketliliği gerçek zamanlı olarak gözler önüne seriyor. Tweet akışını gösteren haritada Türkiye’nin en aktif bölgelerden biri olduğu dikkat çekiyor.

Kullanıcı sayısı 700 milyona yaklaşan ve her gün 50 milyon mesaj atılan Twitter, artık 7/24 harita üzerinde takip edilebilecek.

Fransız yazılım geliştiricisi Franck Ernewein’in hazırladığı Tweetping, dünyanın dört bir yanında atılan tweet’leri gerçek zamanlı olarak gösteriyor. Tweet aktivitesinin harita üzerindeki parlaklıkla ifade edildiği Tweetping, aynı zamanda gerçek zamanlı istatistikler de sunuyor.

Haritada, ABD’nin Batı Yakası, Batı Avrupa, Türkiye, Endonezya ve Japonya tweet’lerin en aktif olduğu bölgeler olarak göze çarpıyor. Aynı zamanda, Arap Yarımadası, Güney Amerika’nın kıyı kesimleri ve Çin’in kıyı kesimleri de Twitter kullanıcılarının aktif olduğu bölgeler olarak beliriyor. Kuzey ve Orta Afrika ile Orta Asya ise tweet bakımından karanlığa gömülmüş durumda.

TWITTER’IN DİJİTAL GÖRÜNÜMÜ
Daily Mail’in haberine göre, Tweetping.net, verileri kıtalara göre bölüyor, tweet sayısını, kelimeleri ve karakterleri gösteriyor. İstatistikler, Kuzey-Güney Amerika, Avrupa, Afrika ve Asya olarak kategorize edilmiş. Kategori tablosunu kapatarak, haritaya daha net bakabiliyorsunuz. Tweetping, sürekli değişen hashtag’leri de gösteriyor.

The Atlantic dergisi, Tweetping’i, ‘ışığın parıtısıyla Twitter’ın dijital hareketlerini ortaya çıkaran harita’ olarak tanımlıyor. Ancak, haritada parıldayan kısımların yanı sıra karanlığa gömülmüş yerler de kendini gösteriyor.

Ernewein, Tweetping’i sadece birkaç gün hayata geçirmiş olsa da, site şimdiden büyük bir ilgiyle karşılaştı. Fransız yazılım geliştiricisi, Tweetping’in küçük bir sunucu üzerinde çalıştığını ve birkaç gün içinde oluşan trafiği kaldırmakta zorlandığını belirtti. Ernewein, artan ilgiyle beraber daha büyük bir sunucu kullanmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Twitter’ın kullanıcı sayısı 2012’de 650 milyonu geride bıraktı. Saniyede 600 tweet’in atıldığı mikroblog sitesi, geçtiğimiz hafta gerçek zamanlı video paylaşım hizmeti olan Vine uygulamasını hayata geçirdi.

ntvmsnbc