Çocuğunuzun Zekasını Arttırmak Sizin Elinizde!

Perspective on Psychological Science adlı derginin son sayısında, çocuklarda IQ’nun artması ile ilgili bir bilimsel makale yayımlandı. İşte ‘okul öncesi’ yapılması gerekenler… Perspective on Psychological Science isimli bilimsel derginin son sayısında yayımlanan bilimsel makal...

Çocuğunuzun Zekasını Arttırmak Sizin Elinizde! (29 Ocak 2013)

Perspective on Psychological Science adlı derginin son sayısında, çocuklarda IQ’nun artması ile ilgili bir bilimsel makale yayımlandı. İşte ‘okul öncesi’ yapılması gerekenler…

Perspective on Psychological Science isimli bilimsel derginin son sayısında yayımlanan bilimsel makale, çocuklarda IQ’nun artması için 3 yol öneriyor:

• Gebelik sırasında annenin, daha sonra da bebeğin omega-3 içeren yiyecekler ve gereken vitaminlerle besinlerini zenginleştirmeleri.

• Okul öncesi beyni uyaran oyunlar ve sosyal aktiviteler.

• Okumaya başladığı an aile bireylerinin çocukla birlikte sık sık okumaya dayalı zekâ oyunları oynaması gerekiyor.

Dr. John Protzko, bu 3 basit tavsiyeye uyulduğunda IQ değerinin en azından 6 puan artabileceğini iddia ediyor.

Akademisyenler, zihinsel gelişime ilişkin araştırmalarda, özellikle 4 yaşın altındaki çocuklara etkileşimli kitap okunmasına ilişkin önerilerin öne çıktığını tespit ederek, “etkileşimli kitap okuma deneyiminin bir çocuğun IQ‘sunu en az 6 puan yükseltebileceğine” işaret etti.

Makalede, araştırmalar sırasında anne ve babaların etkileşimli okumayla ilgili eğitim programlarına katıldığı ve kitabı okurken çocuklara ucu açık sorular yöneltmek ya da çocukları mümkün olduğunca ayrıntılı açıklama yapmaya teşvik etmek gibi “müdahalelerin”, onları okuma deneyiminin aktif bir parçası kılmaya yardımcı olduğu belirtiliyor.

Amerikalı akademisyenler, okuma deneyiminin “etkileşimli” olmaması durumunda, IQ gelişimi açısından benzer bir sonuca ulaşılamayabileceğini ise özellikle vurguluyor.