Twitter’dan sessiz sedasız yenilikler

Zaman akışında ‘en son girilen’ değil, kullanıcının en ilgisini çekecek tweet’leri ve reklamları herkese göstermeye hazırlanan Twitter, bu arada paylaşılan görsellerdeki kadraj sınırlamasını da kaldırdı Normalde kullanıcılar tarafından ilk a&cce...

Twitter’dan sessiz sedasız yenilikler (9 Aralık 2015)

Zaman akışında ‘en son girilen’ değil, kullanıcının en ilgisini çekecek tweet’leri ve reklamları herkese göstermeye hazırlanan Twitter, bu arada paylaşılan görsellerdeki kadraj sınırlamasını da kaldırdı

Normalde kullanıcılar tarafından ilk açıldığı zaman, en son gönderilen mesajları zaman akışında gösteren Twitter, bundan sonra Facebook’un ‘news feed’ uygulamasında olduğu gibi kullanıcılara en ilgili içeriği gösterecek bir ‘filtreleme’ sistemini uygulamaya koymaya hazırlanıyor.

Bu değişiklik genellikle Twitter'ı daha az sıklıkla ziyaret eden ve bu nedenle de ‘en iyi tweet’leri görmeyi özledim’ diyen kullanıcıların hoşuna gidecek. Kullanıcılardan gelen talepleri değerlendirerek böyle bir uygulamaya karar verdiğini belirten Twitter, yeni uygulamayı küçük bir kullanıcı kitlesi ile test etmeye de başladı.

Twitter tarafından yapılan açıklamada, "Biz, Twitter kullanan insanlar için en iyi içerik akış yollarını keşfetmeye devam ediyoruz" denildi.

Aslında uygulamanın başlangıcı daha önce "Sen yokken" bölümü ile küçük bir ölçekte de olsa yapılmış ve mesajların dizini, kullanıcıların en çok takip ettikleri kişilerin paylaştıkları içerikleri geriye doğru gösterecek şekilde yeniden düzenlenmişti.

Yeni İcra Kurulu Başkanı Jack Dorsey, sıradan kullanıcılar için ürünü daha kolay ve işlevsel hale getirmenin yollarını geliştireceklerini açıklamıştı. Genellikle Twitter kullanıcılarının çoğu ‘bağımlısı’ olarak, siteyi sık kontrol edip, izledikleri hesapları yakından takip etmelerine ve diğerleri ile etkileşimli bütün gün geçirmelerine karşın, Twitter’ın kullanıcı sayısındaki büyümenin yavaşlaması şirket yönetimini bu tür yeni arayışlar içerisine itiyor. Dorsey, ilgili içerik filtrelemesi ile geriye doğru zaman akışının kullanıcıların hoşuna gideceğini sandığını söylüyor.

Kullanıcılar beğenmedi

Ancak kullanıcılar Jack Dorsey gibi düşünmüyor! Twitter'ın denediği yeni 'timeline'dan hoşlanmayan kullanıcılar, Twitter'ı Facebook'a benzemekle itham ediyor. Bunun sebebi de, Facebook'un da Twitter gibi başladığı kronolojik timeline modelinin, zamanla 'En yeni' ve 'Başlıca' haberler olarak değiştirmesi gösteriliyor.

Test grubu arasında yer alan kullanıcıların, attıkları tweet'ler ile tepkilerini dile getirirken "Facebook'u bu yüzden silmiştim, Twitter'ı da bu timeline saçmalığı yüzünden silebilirim" ifadelerini kullanması dikkat çekti.

Herkese reklam gösterecek

Gelirlerinia artırmak için bir dizi adım atan Twitter, çareyi kullanıcıya siteye giriş yapmadan da sosyal ağın yayınladığı reklamları göstermekte buldu.

Twitter reklam erişimini genişletmek için çalışmalar yapıyor. Kullanıcılar artık siteye giriş yapmadan da sosyal ağın yayınladığı reklamları görebilecekler.

Twitter'ın yeni uygulaması şimdilik test aşamasında ve sadece web sürümü için geçerli durumda. İlk olarak ABD, İngiltere, Japonya ve Avustralya'da yürürlüğe konacak yeni özellikle birlikte Twitter artık kullanıcı hesabı olmayan ziyaretçilerden de para kazanmaya başlayacak.

Şirket böylece reklam amaçlı tweet'lerin daha fazla kitleye erişmesini sağlayarak reklamverenler için daha cazip getirmiş olacak.

Kadraj sınırlaması da kalktı

Zaman akışında paylaşılan görselleri kendi yatay ölçüsüne göre kesip kadrajlayan Twitter bu uygulamasından da vazgeçti. Çok dik ve büyük olmadığı sürece zaman akışında paylaşılan görsel dokümanlar kendi orijinallerine sadık kalınarak küçültülüyor ve artık kesme de yapılmıyor. Popüler görsel paylaşım sitesi Instagram da bir süre önce ‘kare’ zorunluluğunu kaldırmıştı.