Twitter 140 karakter sınırlamasını neden kaldırıyor?

Bir türlü kullanıcı sayısını artıramadığından istediği büyümeyi yakalayamayan Twitter 140 karakter sınırlamasını kaldırmayı da deneyecek Mart ayının sonunda uygulamaya açılacak yeni kullanımda, 10 bin karakter uzunluğa kadar tweet atılabilecek. Tweet&...

Twitter 140 karakter sınırlamasını neden kaldırıyor? (6 Ocak 2016)

Bir türlü kullanıcı sayısını artıramadığından istediği büyümeyi yakalayamayan Twitter 140 karakter sınırlamasını kaldırmayı da deneyecek

Mart ayının sonunda uygulamaya açılacak yeni kullanımda, 10 bin karakter uzunluğa kadar tweet atılabilecek. Tweet'in tamamı 'daha fazlasını oku' ibaresiyle görülebilecek.

Reuters’in Teknoloji web sitesi Re/code'u kaynak göstererek verdiği habere göre, Tweet’ler yine 140 karakter olarak görünecek ama 'daha fazla' seçeneğine tıklayınca 10 bin karaktere kadar uzunluktaki tweetler okunabilecek. Yeni özelliğin '140'tan fazlası' tanımıyla sunulması planlanıyor.

Yeni tweet'ler ne kadar uzunlukta olacak:

Kullanıcılar karara tepki gösterdi

Twitter’ın tweet’lerdeki 140 karakter sınırını kaldırıp 10 bin karaktere çıkarma kararını büyük bir şaşkınlıkla karşılayan kullanıcılar yeni uygulamaya tepki gösterdiler. Twitter’ın böylelikle Facebook’tan bir farkı kalmayacağı yönünde çekincelerini belirten kullanıcılar, karşı görüşlerini #Twitter10k #Twitter10knothanks #Twitter10kjackreadmore #Twitter10knoway etiketleriyle paylaştılar.

Neden böyle bir değişikliğe gidiliyor?

10 yıl önce kitle iletişimi ve habercilik tarihinde yeni bir dönemi başlatan ve hisseleri 2013 yılında borsada işlem görmeye başlayan sosyal medya ağı Twitter bir türlü istediği büyümeyi yakalayamıyor. Zaman zaman satılacağı söylentileri bile yayılıyor.

Dünya ve ülke gündemlerinin anlık olarak takip edildiği sosyal haber ağı ve mikroblog sitesi Twitter, geçen yıl da istediği büyümeyi yakalayamadı ve yine yatırımcılarına finansal hayal kırıklığı yaşattı.

Bu durum başta Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey olmak üzere tüm yönetimi kaygılandırıyor. Dorsey, büyüme ve inovasyon anlamında bu sonuçların tatmin edici olmadığını ve hedefledikleri noktaya henüz ulaşamadıkları söyledi.