Twitter’ın patronu hisselerinin üçte birini çalışanlarına devrediyor

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'ın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Jack Dorsey, şirkette sahip olduğu hisselerinin üçte birini çalışanlarına devredeceğini açıkladı Dorsey, Twitter hesabı (@jack) üzerinden yaptığı açıklamada, "Da...

Twitter’ın patronu hisselerinin üçte birini çalışanlarına devrediyor (23 Ekim 2015)

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'ın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Jack Dorsey, şirkette sahip olduğu hisselerinin üçte birini çalışanlarına devredeceğini açıkladı

Dorsey, Twitter hesabı (@jack) üzerinden yaptığı açıklamada, "Daha büyük bir şeyin küçük parçasına sahip olmayı, küçük bir şeyin daha büyük parçasına sahip olmaya tercih ederim.

Twitter’ı büyüteceğimizden eminim" dedi ve mesajın sonuna "zafer" işareti ekledi.

Dorsey ikinci mesajında da, şirkette sahip olduğu hisselerin üçte birini, çalışanları ödüllendirmek için kullanılan fona aktaracağını açıkladı.

Dorsey aynı mesajda bu hisselerin toplam hisselerin yüzde 1’ine karşılık geldiğini belirtti.

Twitter’ın piyasa değeri 20 milyar dolar dolayında bulunuyor. Dorsey’in çalışanlarına ayırdığı yüzde 1 hissenin piyasa değeri de 200 milyon doları buluyor.

Twitter iki hafta önce çalışanlarının yaklaşık yüzde 8’ine karşılık gelen 336 kişiyi işten çıkaracağını açıklamıştı.

Türkiye’de de benzeri bir jest yaşanmıştı

Yemek Sepeti’ni geçtiğimiz Temmuz ayında Delivery Hero’ya 589 milyon dolara (1 milyar 596 milyon TL) satan CEO Nevzat Aydın da, paranın 27 milyon dolarını, "Bunu beraber yaptık, bu sizin hakkınız!" diyerek 144 çalışanına dağıttığını açıklamıştı.