Twitter’da Üç Önemli Yenilik

GIF uzantılı hareketli görsel paylaşabilme, tweet içinde tweet, retweet’lere yorum özelliğinden sonra şimdi de tweet’leri Whatsapp’da da paylaşabilme özelliği geliyor ‘Tweet İçinde Tweet’ Bu aslında Tweet atarken yazmış olduğunuz tweet’e embed yapmanızla gerçekleşen y...

Twitter’da Üç Önemli Yenilik (26 Haziran 2014)

GIF uzantılı hareketli görsel paylaşabilme, tweet içinde tweet, retweet’lere yorum özelliğinden sonra şimdi de tweet’leri Whatsapp’da da paylaşabilme özelliği geliyor

‘Tweet İçinde Tweet’

Bu aslında Tweet atarken yazmış olduğunuz tweet’e embed yapmanızla gerçekleşen yeni bir paylaşım yöntemi. Bir nevi twetter’da yaşanacak olan “Inception” etkisi. Şuan sadece IOS ve Android platformlarında kullanılabilen bu yöntem direkt olarak tweet’ler ile yorum yapabilmenizi mümkün kılıyor.

Nasıl Tweet içerisinde tweet atılır?

Bu aslında oldukça basit bir yöntemle gerçekleşiyor. Öncelikle yazmakta olduğunuz tweet’in içerisinde eklemek istediğiniz tweet’in linkini kopyalayıp yapıştırıyorsunuz. Paylaşmak istediğinizde sistem yapıştırmış olduğunuz o tweet’in linki embed formundayken paylaş dedikten sonra tweet’e dönüşüyor.

Artık 140 Karakterle sınırlı değilsiniz!

Tweetter’ın en çok eleştirilen noktalarından bir tanesi olan 140 karakter sınırlaması da tweet içerinde tweet yöntemiyle bir nebze de olsa aşılmış olacak.

Retweet’lere Yorum Yapılabilecek

Twitter’da bir eksiklik olarak dile getirilen retweet’lere yorum yapılamaması artık sorun halinden çıktı çünkü bundan böyle retweet yapacağınız bir tweet’e yorum yapabileceksiniz.

“Retweet with comment” (yorumla birlikte retweet’le) özelliği sayesinde sosyal ağ içinde beğenilip, retweet (RT) yapılmak istenen bir tweete yorum yapılabilecek. Yorum yapılacak alan, retweet yapmak istenilen tweet üzerinde küçük bir kutu halinde yer alıyor. Kullanıcı, kutu içine 140 karakteri aşmayacak şekilde istediği yorumu yazabiliyor.

Sınırlı sayıda kullanıcının test ettiği özelliğin tüm kullanıcılara ne zaman sunulacağı bilinmiyor. Ancak genel kullanıma geçtiğinde tweet’leri alıntılamanın daha zevkli ve kolay bir hale geleceği söylenebilir.

Whatsapp’da Paylaşma Özelliği

Twitter daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek adına mobil platforma “Whatsapp’da Paylaş” özelliği ekliyor.

Kısa süre önce duyurduğu Tweet içinde tweet ve retweet’lere yorum özelliği ile rakiplerine karşı daha güçlü bir konum elde etmeye çalışan twitter, son hamlesi olan twitter’da whatsapp’da paylaş” butonu ile kendi sosyal ağlarında sıkışmaktan kurtulup farklı diyarlara kanat çırpacak gibi görünüyor.

Bu özelliği Facebook, Twitter’a neden kullandırsın ki gibi yorumların aslında çok basit bir cevabı var o da bu durumdan her ne kadar Twitter yararlanıyormuş gibi görünse de Whatsapp’da ciddi oranda bu sayede yeni kullanıcılarla tanışacak.