Haberleri İnternetten Okuyanların Sayısı Gazeteden Okuyanları Geçti

Basılı medyada trajik sona doğru hızla ilerleniyor Türkiye’de son üç ayda 3 günlük gazetenin kapanması da bu olguyu doğrular nitelikte. İngiltere medya denetim kurumu Ofcom’un son verilerine göre, ülkede haberleri internet siteleri ve cep telefonu uygulamalarından okuyanların...

Haberleri İnternetten Okuyanların Sayısı Gazeteden Okuyanları Geçti (26 Haziran 2014)

Basılı medyada trajik sona doğru hızla ilerleniyor

Türkiye’de son üç ayda 3 günlük gazetenin kapanması da bu olguyu doğrular nitelikte. İngiltere medya denetim kurumu Ofcom’un son verilerine göre, ülkede haberleri internet siteleri ve cep telefonu uygulamalarından okuyanların sayısı, gazetelerden okuyanların sayısını geçti.

Türkiye’deki RTÜK’ün İngiltere karşılığı olan Ofcom’un yıllık haber tüketimi araştırmasına göre, İngiliz toplumunun yüzde 41 haberleri internetten okuyor, yüzde 40’ı da gazetelerden.

BBC’nin haberine göre kurum, en yaygın haber takip aracının hala televizyon olduğuna dikkat çekerken, haberlere televizyondan ulaşanların oranının yüzde 75 olduğunu belirtiyor.

İnternet haberciliği yine de listenin en üst sırasında bulunmasa da, araştırma hızla yükselen bir araç olduğunu gösteriyor.

İngiltere’de internet haberciliğinin dışında son bir senede hızla yükselen bir diğer alan da radyo yayıncılığı oldu.

Ofcom’un verilerine göre 2013’te yüzde 35 olan radyo haberlerini tüketim oranı, son bir senede yüzde 36’ya çıktı. İnternetten haber takip edenlerin oranı 2013’te yüzde 32 iken bu rakam bir yıl içinde yüzde 41’e sıçradı.

Gazetelerin tüketiminde ise bir değişiklik olmadı.

Ana akım medya internette daha çok okunuyor

Geleneksel medyanın karşılaştığı zorluklara dikkat çeken başka araştırmalar da yapılmıştı.

İngiltere Ulusal Okur Anketi’nin verilerine göre, İngiltere’nin en çok okunan tabloid gazetelerinden The Sun son bir yılda 1 milyon okurunu kaybetti ve okur sayısı 6 milyona düştü.

The Sun gazetesinin internet sayfasını da paralı üyelik sistemine çevirmesi de okur sayısının azalmasına neden oldu.

Reuters Gazetecilik Çalışma Enstitüsü’nun bu ay yayımladığı bir araştırma, İngiltere’de son bir yıl içinde haberlere erişim için para verenlerin oranının yüzde 7 olduğunu gösterdi.

Araştırma, yine de ‘ana akım’ medya, habercilik markalarının internette daha çok okunduğunu ortaya koydu.

İngiliz Daily Mail, BBC, Sky News, Guardian, Daily Telegraph ve bazı ‘yerel gazetelerin’ internet temelli kaynaklar arasında en çok okunan ilk 10 marka arasında yer aldı.

Aybaşında yayımlanan araştırmaya göre, ankete katılanların yarısından fazlası haberleri daha yerleşik markalardan takip ettiklerini gösterdi.

Yalnızca dijital ortamda var olan Buzzfeed ve Huffington Post gibi haber kaynaklarından haber takip edenlerin oranı ise yüzde 16 olarak belirlendi.

BBC Türkçe