Twitter’da Güvenlik Telaşı!

Twitter aldığı bazı duyumlar nedeniyle önce kullanıcılara şifrelerini değiştirmeleri için e-posta gönderdi. Daha sonra bununla da yetinmeyip binlerce hesabın şifresini sıfırladı. Yaşanan güvenlik sorununun nedeni ve boyutları bilinmezken, bazı hesaplar kısa süreli de olsa ele ...

Twitter’da Güvenlik Telaşı! (9 Kasım 2012)

Twitter aldığı bazı duyumlar nedeniyle önce kullanıcılara şifrelerini değiştirmeleri için e-posta gönderdi. Daha sonra bununla da yetinmeyip binlerce hesabın şifresini sıfırladı.

Yaşanan güvenlik sorununun nedeni ve boyutları bilinmezken, bazı hesaplar kısa süreli de olsa ele geçirilmeye başlanınca Twitter yönetimi bu kez çareyi ele geçirildiğini düşündüğü hesapların şifrelerini sıfırlamakta buldu.

Ancak bunu yaparken de ipin ucunu kaçırdı ve yanlışlıkla gereğinden çok hesabın şifresini resetledi.

Bunun üzerine Twitter’dan, “İstemeyerek, tehlike altında olduğunu düşündüğümüz hesaplardan daha fazlasının şifresini resetledik. Neden olduğumuz tüm sıkıntı ve karışıklık için özür dileriz” şeklinde bir açıklama metni geldi.

Ancak bazı durumlarda Twitter’ın şifre resetlemesi de hesapları kurtarmaya yetmiyor. Örneğin hacklenen Twitter hesabının şifresini değiştiren kişi aynı şekilde Twitter’a bağlı e-posta adresini değiştirdiğinde şifre resetlense bile bir işe yaramıyor.

Twitter özellikle takipçi sayısı fazla olan hesaplara öncelik vererek resetleme işlemi yaptı. Şifresi resetlenen Twitter hesaplarından biri de BBC’ye ait bir hesaptı.

Twitter kullanıcılarına risk yaşamamaları için, takipçi sayısını arttırmaya yönelik üçüncü parti yazılımlardan uzak durmaları ve tanımadıkları kişilerden gelen doğrudan mesaj ve mention’lardaki linklere tıklamamaları öneriliyor.