En Genç Aktivist, En Minik Nobel Adayı!

Minik eğitim aktivisti Malala, sosyal medya tarafından 2013 Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi. Kız çocuklarına eğitim hakkı istediği için Pakistan’da Taliban militanları tarafından başından vurulan 15 yaşındaki Malala Yousufzai, dünyadaki milyonlarca sosyal medya kul...

En Genç Aktivist, En Minik Nobel Adayı! (9 Kasım 2012)

Minik eğitim aktivisti Malala, sosyal medya tarafından 2013 Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

Kız çocuklarına eğitim hakkı istediği için Pakistan’da Taliban militanları tarafından başından vurulan 15 yaşındaki Malala Yousufzai, dünyadaki milyonlarca sosyal medya kullanıcısı tarafından imzalanan bir dilekçe ile 2013 Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi. Ayrıca vurulmasının üzerinden tam bir ay geçmesine denk gelen 10 Kasım da dünyada ‘Malala İçin Küresel Eylem Günü’ ilan edildi.

Pakistan’ın Svat bölgesinde okulundan dönerken vurulan Malala Yousufzai, ülkesinde kız çocuklarının eğitimi için yürüttüğü kampanyalar nedeniyle tüm dünyada sembolleşen bir isim oldu.

Taliban tarafından vurulduktan sonra Pakistan’da bir hafta boyunca tedavi edilen ve kafatasına isabet eden kurşun çıkarılan Malala için İngiliz hükümeti, yardım teklif etmişti. Malala bunun üzerine geçen ay, kurşun yaralanmalarıyla ilgili özel bir travma merkezi bulunan ve askerlerin de tedavi edildiği Birmingham’daki Kraliçe Elizabeth Hastanesi’ne getirilmişti.

Hastanedeki tedavisi süren ve durumu iyiye giden Malala’nın babası Ziyaddin Yousufzai, kızının kendisini destekleyen ve iyi dileklerini gönderen barışsever herkese selamlarını göndererek teşekkür ettiğini ve bu kampanyaların kendisini ayakta ve güçlü tuttuğunu açıkladı.

Bu arada, Malala’nın hastanede otururken, kitap okurken ve kendine gönderilen geçmiş olsun kartlarına bakarken kaydedilen görüntüsü yayımlandı.

Öte yandan, dünya genelinde yürütülen imza kampanyası çerçevesinde milyonlarca sosyal medya kullanıcısı Malala’nın Nobel Barış Ödülü’ne aday olması için imza verdi. İngiltere’de, Başbakan David Cameron’dan Nobel komitesinden Malala’nın aday gösterilmesi için talepte bulunması istendi.

İngiltere’nin eski Başbakanı ve BM Küresel Eğitim Özel Temsilcisi Gordon Brown ise 10 Kasım’ı, Malala’ya yönelik saldırının üzerinden bir ay geçmesi nedeniyle “Malala Günü” ilan etti. Brown’un Pakistan’da temaslarda bulunması ve kız çocuklarının eğitimi konusunu Pakistan Cumhurbaşkanı Asif Ali Zerdari ile görüşmesi bekleniyor.