Twitter’a ‘Konum Bilgisi’ Ekleniyor

Yılsonuna yaklaşırken sosyal ağlardan güncelleme üstüne güncelleme geliyor. İşin ilginç yanı son güncellemelerle birbirlerinin de tahtına göz dikmiş durumdalar! Facebook Twitter’ın hashtag’ini, Instagram Vine’nın video paylaşım ve Whatsapp’ın mesajlaşma özelliğini alm...

Twitter’a ‘Konum Bilgisi’ Ekleniyor (16 Aralık 2013)

Yılsonuna yaklaşırken sosyal ağlardan güncelleme üstüne güncelleme geliyor. İşin ilginç yanı son güncellemelerle birbirlerinin de tahtına göz dikmiş durumdalar!

Facebook Twitter’ın hashtag’ini, Instagram Vine’nın video paylaşım ve Whatsapp’ın mesajlaşma özelliğini almıştı. Bu liste elbette böyle uzayıp gidiyor. Son olarak Twitter’da Foursquare benzeri bir harita ve ‘konum bilgisi’ ekleme özelliğini kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Twitter’ın artık konumunuzda da gözü var. Şirket yakınınızda bulunan kullanıcıların takip listenizde olsun olmasın artık tweet’lerini görebilmenize olanak tanıyacak yeni sistemini test ediyor.

The Wall Street Journal’de yer alan habere göre mobil kullanıcılara hitap edecek yeni sisteme zaman tüneli üzerinde bulunacak “Nearby” (Yakındakiler) sekmesi üzerinden ulaşılabilecek. Takip ediyor ya da etmiyor olun bu kişilerin tweet’lerine ulaşabileceksiniz, tabii onlarda sizinkine.

Yeni uygulama konum bilgisini paylaşmaya izin veren kullanıcıların zaman tünelinde zaman zaman görünüyor.

 Twitter’da check-in

Yeni test daha fazla kullanıcıyı konum bilgisini paylaşmaları için bir teşvik çabası olabilir. Bu da paylaşım ağını Foursquare ağında olduğu gibi konumsal açıdan daha güvenilir yapacak. Tabii ayrıca Twitter’ın reklam hedeflemesini daha doğru bir şekilde yapmasına imkan verecek.

Twitter, 2010 yılından bu yana kullanıcıların konum bilgilerini paylaşmasına izin veriyor. Ancak bu özellik varsayılan olarak kapalı olduğundan kullanıcıların açması gerekiyor.

Yeni deney, “Keşfet” sekmesi ve arama fonksiyonunun karşılaştığı sorunu da çözmeyi amaçlıyor görünüyor: Milyonlarca tweet’i daha anlaşılır bir şekilde konum olarak doğru kişiler ile paylaşmak.

Pivotal Araştırma Grubu analisti Brian Wieser yapılan bu testi memnuniyetle karşılayarak, “Belki bazı reklam verenler için oldukça ilginç bir şeyle gelecekler” dedi.

“Yakındakiler” ekranının üst tarafında ayrıca bir harita bulunuyor. Bu harita üzerinde ise kullanıcıların mevcut konumları mavi bir nokta ile gösteriliyor. Ekranın aşağıdaki yarısı ise yakın konumda son yapılan tweet’leri haritadaki işaretleri ile birlikte gösteriyor. İşarete tıklandığında ilgili tweet ön plana geliyor.