Twitter, Türkiye’ye ‘Gümbür Gümbür’ Geliyor!

Murat Boz’un 2 milyonu geçen takipçi sayısından etkilenen Twitter, Türkiye’ye yatırım yapmaya karar verdi. Twitter halka arz öncesinde işbirliği için Türkiye’ye geliyor. Dünyada aylık aktif 200 milyon kullanıcıyı aşan Twitter, Facebook’un ardından bu yıl borsaya a...

Twitter, Türkiye’ye ‘Gümbür Gümbür’ Geliyor! (24 Ocak 2013)

Murat Boz’un 2 milyonu geçen takipçi sayısından etkilenen Twitter, Türkiye’ye yatırım yapmaya karar verdi. Twitter halka arz öncesinde işbirliği için Türkiye’ye geliyor.

Dünyada aylık aktif 200 milyon kullanıcıyı aşan Twitter, Facebook’un ardından bu yıl borsaya açılmaya hazırlanırken, yatırımcıları da Türkiye gibi genç ve interneti yoğun olarak kullanan pazarlardaki faaliyetleriyle tavlayacak. 100’den fazla ülkede yaklaşık 250 operatörle işbirlikleri bulunan Twitter, bu işbirliklerine önümüzdeki ay Türkiye ile bir yenisini daha ekleyecek.

Edinilen bilgiye göre şubat ayında Türkiye’de ilk basın toplantısını gerçekleştirecek olan Twitter, gelir ve büyümede gözüne kestirdiği ülkelerin başında gelen Türkiye’de yeni bir reklam ve pazarlama işbirliğini duyuracak.

1 milyar dolarlık gelir rakamına ulaşıp, bu yıl sonu veya 2014 yılı başında halka açılmayı planlayan Twitter’ın, ücretsiz kullanım hakkı gibi ortaklıklarla Türkiye’deki hesap sayısı ve kullanım istatistiklerini artırmak istediği ifade edildi.

9 MİLYON TÜRK KULLANICISI VAR

ABD’de büyüme trendi yavaşlayan Twitter’da Türkiye, 9 milyonluk kullanıcı sayısıyla dünyada 11. sırada.

2 MİLYON TAKİPÇİ ONLARI ETKİLEDİ

Murat Boz’un 2 milyon takipçisinden etkilendi Twitter’ın gelir ve büyümede odaklandığı Türkiye, geçen hafta uluslararası haber ajansı Bloomberg’e de konu olmuştu. Twitter’ın Türkiye gibi ülkeleri itici güç olarak değerlendirdiğini vurgulayan Bloomberg’in haberine göre Twitter Asya, Güney Amerika ve Ortadoğu’da kazandığı popülariteyi halka arz sürecinde önemli bir koz olarak kullanmayı amaçlıyor.

Bloomberg, Türkiye örneğini verirken, pop sanatçısı Murat Boz’un 2 milyonu geçen Twitter’daki takipçi sayısına ve operatörlerin sosyal ağın gelişimdeki rolüne dikkat çekti. (Bloomberg / HaberTürk)

GÜNCELLEME / Twitter, Türkiye’de iş ortağı olarak GenArt Medya‘yı seçti.

Görüşmeler tamamlandı ve bundan sonra Twitter’ın seçtiği resmi iş ortağı GenArt Medya oldu. Bundan sonraki süreçte Türkiye’deki reklamverenler (ajanslar veya markalar) GenArt Medya’nın kapısını çalarak, Twitter reklamlarını GenArt Medya üzerinden verecek.

Twitter’ın hangi reklam modellerini Türkiye’de satışa sunulacak?

GenArt Medya, Twitter’da “Promoted” kategorisinde yer alan tüm reklam modellerinin satışını Türkiye’de gerçekleştirebilecek. Bunlardan ilki hepimizin bildiği Promoted Tweets. Biraz açıklamak gerekirse, Twitter akışında ya da arama sonuçlarında gözüken tweetler bunlar. Amaç bu tweet’lerin yayılmasını, RT edilmesini sağlamak. İkinci reklam modeli Promoted Account. Bu da Twitter takipçisi kazanmak için bir yöntem. Her birimizin Twitter sayfasında gördüğümüz ve Twitter’ın takip etmemizi önerdiği kişiler arasında, reklamverenlerin Twitter hesapları yer alıyor. Üçüncü ve ülkemizde en etkili olabileceğini düşündüğü reklam modeli ise Promoted Trends. Promoted Trends’de, belirlenen etiketler, 24 saat boyunca TT listesinde yer alıyor.

GenArt Medya’nın kurucu ortaklarından Burak Yılmaz ile konuyla ilgili olarak görüştük ve bazı bilgiler aldık. Edindiğimiz bilgilere göre GenArt Medya ekibinden 2 kişi Twitter’ın San Francisco’daki merkezine giderek eğitim aldı. Yine edindiğimiz bilgilere göre GenArt Medya’da çalışan 4 kişi, Twitter reklamlarına dedike olacak şekilde çalışacak. Raporlamaları GenArt Medya da yapacağı gibi, Twitter’ın kendi paneli üzerinden de reklamverenler reklamların performanslarını izleyebilecek.

GenArt Medya, 7 Şubat’ta bir lansman toplantısı gerçekleştirecek. Twitter Ajans ve Marka İlişkileri Başkanı Melissa Barnes, Twitter MENA Bölgesi Satış Sorumlusu Amy Saper, Twitter Lokalizasyon Yöneticisi Aslı Sayitoğlu‘nun da bu lansman toplantısında hazır bulunacak. (Webrazzi)