Twitter Halka Açılıyor

Twitter, geçen yıl Facebook’un halka açılması ardından büyük merakla beklenen açıklamayı yaptı ve hisselerini borsaya açmak için Amerikan düzenleme kurumu Menkul Kıymetler ve Borsa İşlemleri Komisyonu’na (SEC) başvurduğunu Twitter’dan duyurdu. Hisselerin borsada iş...

Twitter Halka Açılıyor (13 Eylül 2013)

Twitter, geçen yıl Facebook’un halka açılması ardından büyük merakla beklenen açıklamayı yaptı ve hisselerini borsaya açmak için Amerikan düzenleme kurumu Menkul Kıymetler ve Borsa İşlemleri Komisyonu’na (SEC) başvurduğunu Twitter’dan duyurdu.

Hisselerin borsada işlem görmesi için gereken başvuru belgelerine atıfla şirket “Halka açılmak için SEC’e S-1 formumuzu teslim ettik” şeklinde bir tweet attı.

Yatırımcılar, 2006 yılında Jack Dorsey, Biz Stone ve Evan Williams tarafından kurulan Twitter’ın değerinin 10 milyar dolardan fazla olduğunu belirtiyor.

Şirket yetkilileri, halka arzın zamanlaması ya da hisselerin fiyatı konusunda daha fazla ayrıntı vermedi.

Halka arz için gereken belgelerin teslim edilmesi ardından, şirketler, ‘sessiz dönem’ olarak adlandırılan bir sürece giriyor ve bu süre zarfında basına açıklama yapmaları yasaklanıyor.

Piyasa uzmanları, Twitter’ın borsaya açılmasını, zamanlama olarak, şirketin büyüme stratejisinin bir parçası ve şirkete 1 milyar dolardan fazla para aktaran yatırımcıları ödüllendirme fırsatı olarak değerlendiriyor.

Teknoloji danışmanlık şirketi Gartner’dan Andrew Frank, “Bu adım, şirkete yatırım yapan kişilere, verdikleri parayı geri alma ve kâr etme imkânı sunuyor. Twitter çalışanlarına ise şirketin başarısındaki paylarından dolayı bir ödül getiriyor. Şirketin kendisi içinse, yeni projelere ve gelişmelere yatırım yapabileceği ek kaynak sağlıyor. Hepsinden öte, borsada işlem gören bir şirketin, piyasaya yeniş giren bir şirkete karşı önemli bir statü farkı oluyor” dedi.

Facebook deneyiminden çıkarılan dersler

Geçen yıl Mayıs ayında halka açılan Facebook, başlangıçta yatırımcılar arasında heyecan yaratmış olsa da, şirketin hisseleri kötü bir performans gösterdi. Hisse senetlerinin değerinin yeniden toparlanması ancak bu yaz aylarında oldu.

Uzmanlar, halka açıldıktan sonra bile Twitter’ın gelişme ve yeniliklere yatırım yapmaya devam etmesi gerektiği görüşünde.

Twitter’ın Twitter üzerinden duyurduğu halka arz planı kısa sürede kullanıcıları arasında yayıldı.

Şirket kısa süre sonra gönderdiği bir başka mesajda ise kısaca “Şimdi çalışmaya devam” ifadesine yer verdi. (BBC)