Dünyanın Güneş Enerjisiyle Çalışan En Büyük Gemisi Paris’te

Dünyanın güneş enerjisiyle çalışan en büyük gemisi olarak bilinen ”Planet Solar”, Atlantik’te yaşadığı 5 aylık zorlu maceranın ardından başkent Paris’in ünlü Seine Nehri’ne demirledi. Yaklaşık 35 metre uzunluğunda, 23 metre genişliğinde ve 90 ton...

Dünyanın Güneş Enerjisiyle Çalışan En Büyük Gemisi Paris’te (13 Eylül 2013)

Dünyanın güneş enerjisiyle çalışan en büyük gemisi olarak bilinen ”Planet Solar”, Atlantik’te yaşadığı 5 aylık zorlu maceranın ardından başkent Paris’in ünlü Seine Nehri’ne demirledi.

Yaklaşık 35 metre uzunluğunda, 23 metre genişliğinde ve 90 ton ağırlığındaki gemi, başkentlilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Geminin yüzeyinde, 542 mekrekare genişliğinde güneş panelleri bulunuyor.

Geminin kaptanı Gerard Aboville, 1980 yılında Atlantik’i tek başına kürekle geçerek önemli bir başarıya imza atmıştı. ”Planet Solar” isimli gemi, 2012 yılında dünya turu yaparak, hem çevre dostlarının hem de denizcilerin ilgi odağı olmuştu.

Sadece güneş enerjisiyle çalışan gemi, ABD’nin Miami kentinden denize açılmış ve Belçika’nın Obtende limanına kadar toplam 8 bin kilometre uzunluğundaki parkuru geçerek geçen yıl önemli bir başarıya imza atmıştı.

Gemide mürettebat ile beraber, güneş enerjisi üreten panellerin ve akünün çalışmasını inceleyen ve kontrol altında tutan bilim adamları bulunuyor. Güneş enerjisiyle enerji toplayan akülerin tam dolmasıyla birlikte, gemi güneş olmadan aralıksız 62 saat yol kat edebiliyor. Geminin kaptanları, yolculuk sırasında yakıtsız kalmamak için, hava durumuna göre, izleyecekleri rotayı sık sık değiştirmek zorunda kalıyor. (AA)