Tüyleri Bile Dökülmemiş 39 Bin Yıllık Yavru Mamut Fosili Bulundu

Sibirya’da bulunan 39 bin yıllık yavru mamut fosilinin tüylerinin bile dökülmemiş olduğunu gören paleontologlar şoka girdiler Rusya’nın kuzeyinde Sibirya’da bulunan şimdiye kadar bulunan en iyi korunmuş 39 bin yıllık tüylü mamut yavrusu Bilim Festivali kapsamında Moskova...

Tüyleri Bile Dökülmemiş 39 Bin Yıllık Yavru Mamut Fosili Bulundu (29 Ekim 2014)

Sibirya’da bulunan 39 bin yıllık yavru mamut fosilinin tüylerinin bile dökülmemiş olduğunu gören paleontologlar şoka girdiler

Rusya’nın kuzeyinde Sibirya’da bulunan şimdiye kadar bulunan en iyi korunmuş 39 bin yıllık tüylü mamut yavrusu Bilim Festivali kapsamında Moskova’da basına gösterildi.

TASS ve Russia Today’in haberine göre, şaşkınlıklarını gizleyemeyen bilim insanları ‘Yuka’ adını verdikleri dişi yavru mamutun fiziksel özelliklerine göre öldüğü zaman 6 ila 11 yaş arasında olduğunu tahmin ettiklerini söylediler. Normalde 80 yıla kadar yaşayabilen bu hayvanın nasıl öldüğü konusunda ise spekülatif tahminler olduğunu belirttiler.

100 kilogram ağırlığındaki mamutun beyni ve iç organları ile kendine özgü kırmızımsı postu ve tüylerinin neredeyse hiç bozulmamış dikkat çekti.

Bulunan mamutun soyu tükenmiş türler hakkında yeni bilgiler verebileceği bildiriliyor.

Sibirya’da daha önce 2007 yılında da 42 bin yıllık altı aylık bir donmuş mamut yavrusu bulunmuştu.