Türkiye’nin En Yeni Sosyal Medya İstatistikleri

İlki Doğuş Yayın Grubu tarafından 2010 yılında düzenlenen Yeni Medya Düzeni Konferansı nedeniyle açılan NTV’nin teknoloji ve sosyal medya sitesi yenimedyaduzeni.com, socialbakers verilerinden derlediği güncel Türkiye sosyal medya istatistiklerini yayınladı. Buna göre, Türkiye, ...

Türkiye’nin En Yeni Sosyal Medya İstatistikleri (6 Şubat 2013)

İlki Doğuş Yayın Grubu tarafından 2010 yılında düzenlenen Yeni Medya Düzeni Konferansı nedeniyle açılan NTV’nin teknoloji ve sosyal medya sitesi yenimedyaduzeni.com, socialbakers verilerinden derlediği güncel Türkiye sosyal medya istatistiklerini yayınladı.

Buna göre, Türkiye, 32 milyon 265 bin üye sayısıyla, Facebook kullanımında dünyada yedinci sırada yer alıyor.

Facebook’ta ‘Top 10’ sayfalarında ise Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş spor kulüpleri; ünlülerden Cem Yılmaz, Emre Aydın, Rihanna, oyunlardan Okey ve Poker; liderlerden ise Atatürk bulunuyor.

Facebookta en çok takip edilen on marka ise:

Facebookta Türkiye’nin en sevdiği 10 ünlü:

Facebook’ta spor denince Türkiye futbol ile öne çıkıyor. Facebook kullanıcıları hem Türkiye’de hem de dünyada önde gelen büyük takımları takip ediyor. Bunların yanında öne çıkan futbolcular ise Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Ricardo Quaresma, Mesut Özil ve David Beckham.

Spor Kulubü/ Futbolcular

Twitter spor kulüplerinde:

Sporla ilgili Twitter’da öne çıkan ilk 10:

Facebook sayfa yüzdeleri

Twitter’da Türkiye’nin favori 5’i

Twitterda ilk sırada yaklaşık 3.5 milyon takipçiyle komedyen Cem Yılmaz var. Cem Yılmaz takipçi sayısıyla dünyada 235’inci sırada.

Ünlü komedyeni takip eden isim ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül. Gül, 2.7 milyon takipçiye sahip. Siyasetçiler arasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Facebook’taki takipçi sayısı Abdullah Gül’den daha fazla. Ancak 2.1 milyon takipçisi bulunan Erdoğan, Twitter’da Gül’ün gerisinde ve listede 5’inci sırada yer alıyor.

İlk beşte yer alan isimlerden biri Dr. Mehmet Öz iken diğeri de şarkıcı Demet Akalın. Twitterda göze çarpan detaylardan birisi başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hiç kimseyi takip etmiyor olması. Cumhurbaşkanı Gül ise T.C. Cumhurbaşkanlığı’nın Türkçe ve İngilizce sayfalarını takip ediyor.

Twitter’da siyasi kişi ve kurumların takipçi sayısı

İlk üçte Cumhurbaşkanı Gül, başbakan Erdoğan ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu alıyor. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin takipçisi Facebook’ta 60 binin altında iken, Twitter’daki takipçileriyle ilk 10’a girmeyi başarıyor.

YOUTUBE RAKAMLARI

Youtube’da Türkiye kanallarından ilk sırada THY 107 milyondan fazla izlenme sayısı ile ilk sırada. Onu takip eden kanal ise Birol Güven’in kurucusu olduğu, birçok dizinin yapım şirketi olan MinTproduksiyon.

Listede Twitter’ı da aktif olarak kullanan gazeteci ve televizyoncu Serdar Kuzuloğlu’nun hesabı da 3 milyon görüntülenme sayısıyla yer alıyor.

Kaynak: yenimedyaduzeni.com