Türkiye’deki Siyasi Kriz Nedeniyle Dev Proje Ertelendi

Rus enerji devi Gazprom, Türkiye'deki siyasi kriz nedeniyle, Türk Akımı doğalgaz boru hattı çalışmaları ertelendiğini açıkladı  Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksander Medvedev, 1 Ekim’de deniz geçişi inşaatının başlanması ve Aralık 201...

Türkiye’deki Siyasi Kriz Nedeniyle Dev Proje Ertelendi (14 Eylül 2015)

Rus enerji devi Gazprom, Türkiye'deki siyasi kriz nedeniyle, Türk Akımı doğalgaz boru hattı çalışmaları ertelendiğini açıkladı 

Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksander Medvedev, 1 Ekim’de deniz geçişi inşaatının başlanması ve Aralık 2016’da da ilk sevkiyatın yapılması planlanan Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin ileri bir tarihe ertelendiğini açıkladı.

Gazprom Başkan Yardımcısı, “Türk Akımı’nın 2016 yılı sonuna kadar işletime açılacağına ilişkin grafik bir sonraki tarihe ertelendi. Türk Akımı’nın ilk hattının ertelenmesi Türkiye’deki siyasi krizle ilgili” dedi.

RIA Novosti ajansının aktardığı habere göre Medvedev, "Boru hattının inşa süreci planlandığı tarihte başlamadığı için ilk gaz sevkiyatının Aralık 2016'dan önce gerçekleşmesi söz konusu değil" dedi.

Türkiye ve Rusya, seçim sonrası ortaya çıkan belirsizlik durumu nedeniyle Türk Akımı konusunda hala devletler arası bir anlaşma imzalayamadı. Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, 12 Eylül’de yaptığı açıklamada, Türkiye'de yeni hükümet kurulana kadar Türk Akımı anlaşmasının imzalanmasını beklemediğini söylemişti.

Türk Akımı’nın diğer hatlarının inşaatının Avrupa’nın güneydoğu bölgesinin ihtiyacına bağlı olduğuna dikkat çeken Novak, “Avrupa Komisyonu Enerji Birliği’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic ile bu projeyi görüştük…Bugün biz versiyonları gözden geçiriyoruz. Bunlar arasında projenin bir kaç hattının inşaatı da var. Hükümetler arası sözleşme ve projenin ilk hattı önceliğimizdir. Diğer hatlar, Avrupa’nın güneydoğu bölümünün ihtiyacına göre şekillenecek.” şeklinde konuşmuştu.

Geçici hükümetin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Rus haber ajansı Sputnik’e yaptığı açıklamada proje ile ilgilenmediklerini, 1 Kasım seçimleri sonunda oluşacak hükümetin konuyu ele alabileceğini belirtmişti.