Yapay Zeka Tartışmaları: İnsanlar, kendi kazdığı kuyuya mı düşecek?

Yapay zekâ, pek çok araştırmanın temel konusu. Kimilerine göre bu, insanlığın kurtuluş yolu, belki de ölümsüzlük iksiri… Kimilerine göreyse insan ırkının sonuna giden yolun başlangıcı… Gişe rekorları kıran The Matrix serisinin ge...

Yapay Zeka Tartışmaları: İnsanlar, kendi kazdığı kuyuya mı düşecek? (14 Eylül 2015)

Yapay zekâ, pek çok araştırmanın temel konusu. Kimilerine göre bu, insanlığın kurtuluş yolu, belki de ölümsüzlük iksiri… Kimilerine göreyse insan ırkının sonuna giden yolun başlangıcı…

Gişe rekorları kıran The Matrix serisinin gerçek olacağını söyleyen ünlü İngiliz Fizikçi Stephen Hawking'e göre, insanlığın sonunu yapay zekâ getirecek.

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen Zeitgeist Kongresi'nde konuşan Hawking, önümüzdeki 100 yıl içinde The Matrix serisinin gerçek olacağını ve yapay zekâlar sayesinde bilgisayarların insanları alt edeceğini söyledi.

Gelişen yapay zekâ ile birlikte robotların insanlarla aynı hedeflere sahip olacağını belirten Hawking, bilim dünyasının bu olasılığı göz ardı ettiğini öne sürdü.

Hawking, "Yapay zekâ insanlığın en büyük keşfi olabilir. Bu keşfin neden olacağı risklere karşı önlem alınmaz ise son keşif olabilir" dedi.

Peki yapay zekâ nedir? İşte bu konuda BBC tarafından hazırlanan kısa öğretici film: