Türkiye’de ilk yarıyılın reklam yatırımları raporu

Reklamcılar Derneği, medya planlama ve satınalma ajansları tarafından hesaplanan Türkiye reklam yatırımlarının 2016 ilk yarıyılına ait sonuçları açıkladı. Buna göre ilk yarı reklam geliri yüzde 14 artışla 3,6 milyar TL oldu. Açıklanan rapora g&o...

Türkiye’de ilk yarıyılın reklam yatırımları raporu (28 Eylül 2016)

Reklamcılar Derneği, medya planlama ve satınalma ajansları tarafından hesaplanan Türkiye reklam yatırımlarının 2016 ilk yarıyılına ait sonuçları açıkladı. Buna göre ilk yarı reklam geliri yüzde 14 artışla 3,6 milyar TL oldu.

Açıklanan rapora göre, yılın ilk yarı reklam geliri 2015’in aynı dönemine kıyasla yüzde 14 büyüyerek 3,6 milyar TL’yi bulurken; yatırımların yüzde 53,2’sini televizyon, yüzde 22’sini dijital, yüzde 13,4’ünü gazete, yüzde 6,4’ünü açıkhava, yüzde 2,2’sini radyo, yüzde 1,3’ünü ise dergi ve sinema mecraları oluşturdu.

Kıyaslanan dönemde reklam yatırımlarını en çok artıran sektörler ise perakende, iletişim, inşaat ve otomotiv oldu. Dijital mecralardaki yükselişte ise en büyük payı mobil aldı.

Gazetede yüzde 3’lük düşüş yaşandı

Yüzde 16 artışla 1,9 milyar TL reklam gelirine ulaşan televizyon ilk yarıyılın reklam yatırımlarında aslan payının sahibi olurken, onu yüzde 22’lik artışla istikrarlı büyümesini sürdüren dijital takip etti. Öte yandan yüzde 3,3’lük bir gelir kaybı yaşayan gazete, ilk yarıyılı 491 milyon TL reklam yatırımıyla kapatsa da mecra tercihlerinde üçüncü sıraya yerleşmeyi başardı. Gazetelerdeki düşüşü ise yüzde 2,3’lük kayıpla dergiler izledi.

Açıkhava, radyo ve sinemada artış oldu

Açıkhava, radyo ve sinemaya yapılan reklam yatırımları yükseliş gösterdi. Açıkhavanın geçen yıla göre pazar payı gerilese de reklam geliri yüzde 9,6 artarak 234 milyon TL’yi buldu. Radyo yüzde 32,4 ile reklam gelirini en çok artıran mecra olurken sinemaya olan reklam yatırımı yüzde 15,6 arttı.

2016’da yüzde 10 artış bekleniyor

Reklam gelirini en çok artıran mecraların başında gelen radyoyu sırasıyla dijital, televizyon, sinema ve açıkhava takip etti. Rapora göre yıl sonu reklam yatırımlarında dünya genelinde yüzde 6,5 büyüme beklenirken Türkiye için bu oran yüzde 10’u buluyor.

Kaynak: Mediacat