Facebook İmparatorluğu

Küresel bir yaşam biçimine dönüşmeye başlayan Facebook’un kullanıcı sayısı 1,5 milyara dayandı. Dünyadaki internet kullanıcıların yarısı aynı zamanda Facebook kullanıcısı. Böylelikle Facebook dijital çağın dünya imparatoru olma yol...

Facebook İmparatorluğu (31 Temmuz 2015)

Küresel bir yaşam biçimine dönüşmeye başlayan Facebook’un kullanıcı sayısı 1,5 milyara dayandı. Dünyadaki internet kullanıcıların yarısı aynı zamanda Facebook kullanıcısı. Böylelikle Facebook dijital çağın dünya imparatoru olma yolunda hızla ilerliyor.

Dünya genelinde internet kullananlardan yarısının, ayda en az bir kere sosyal paylaşım devi Facebook'a girdiği açıklandı.

Facebook en az bir kere giriş yapanların sayısının Haziran sonuna kadarki üç aylık dönemde yüzde 13 artarak 1,49 milyara ulaştığını belirtti.

Bu sayı dünya genelinde internet kullandığı tahmin edilen üç milyar kişinin yarısı.

Facebook kullanıcılarının yüzde 65'i de günde en az bir kere hesaplarına giriyor.

Her gün 1,5 milyar aramanın yapıldığı Facebook’ta 850 milyon grup ve 450 milyon etkinlik yer alıyor. Bu muazzam rakamlarla Facebook internet dünyasının “batmaz” denen gemisi. Facebook’un ayrı bir uygulama haline getirdiği Messenger ise 700 milyon kullanıcıya sahip. Facebook’un satın aldığı şirketlere gelecek olursak, Whatsapp’ın aylık aktif kullanıcı sayısı 800 milyon iken Instagram’ın ise 300 milyon aylık aktif kullanıcı sayısı bulunuyor.

Türkiye'de de yaklaşık 40 milyon internet kullanıcısından 30 milyonu aşkını aynı zamanda aktif Facebook kullanıcısı.

Aylık kullanıcı sayısındaki artış, şirketin yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazdaki gelirinin yüzde 39 yükselmesine ve 4,04 milyara çıkmasına yardımcı oldu.

Gelirin yüzde 75'ten fazlasını mobil reklamlar oluşturuyor.

Her beş dakikanın birinden fazla

Şirket ayrıca ABD'de de insanların akıllı telefonlarıyla geçirdikleri her beş dakikanın birinden fazlasını Facebook'ta harcadıklarını belirtti.

Forrester Danışmanlık'tan Erna Alfred Liousas, BBC'ye yaptığı açıklamada, "Facebook bir yanda kısa vadeli kazançlarını dikkatle izlerken, uzun vadeye de aynı dikkatle bakıyor. " dedi.

Facebook, harcamalarının da son çeyrekte yüzde 82 artarak 2,8 milyar dolara çıktığını açıkladı.

Yüksek harcama nedeniyle net gelir yüzde 9,1 gerileyip 719 milyon dolara indi.

Şirketin kurucusu Mark Zuckerberg, harcamaların Facebook'taki çökmeleri azaltan Teksas'taki veri merkezi gibi "devam eden yatırım ve iyileştirmelerin" sonucu olduğunu söyledi.