Türkiye Silah Alımında Dünyada Dokuzuncu Sırada

Uluslararası ekonomi analiz şirketi IHS Jane 360, küresel savunma harcamalarına ilişkin raporunu yayımladı. Savunma harcamasını bir önceki yıla göre yüzde 54 arttıran Suudi Arabistan 6,4 milyar dolarlık silah aldı. İngiliz Savunma Enstitüsü raporuna gö...

Türkiye Silah Alımında Dünyada Dokuzuncu Sırada (10 Mart 2015)

Uluslararası ekonomi analiz şirketi IHS Jane 360, küresel savunma harcamalarına ilişkin raporunu yayımladı.

Savunma harcamasını bir önceki yıla göre yüzde 54 arttıran Suudi Arabistan 6,4 milyar dolarlık silah aldı.

İngiliz Savunma Enstitüsü raporuna göre, küresel savunma harcaması ise 64.4 milyar dolar olarak hesaplandı. 2013 yılında savunma ticaretine harcanan para 56,8 milyar dolardı.

Harcamanın kaynağı olarak, gelişmekte olan ülkelerin savaş uçaklarına olan talebi ile Ortadoğu ve Asya Pasifik’te tansiyonun artması gösterildi.

En çok silah ihraç eden ülke ise 23.7 milyar dolarla yine ABD oldu. ABD’yi 10 milyar dolar ile Rusya izliyor. İngiltere, Almanya, İtalya, İsrail, Çin, İspanya ve Kanada da dünyanın en fazla silah ihracatı yapan 10 ülkesinin içinde yer alıyor.

Türkiye en çok silah alan ülkeler arasına girdi

Raporun 2013 versiyonunda ilk 10′da yer almayan Türkiye, 2014 yılında yayınlanan raporda 1.54 milyar $'lık harcamasıyla 9. sıradan kendisine yer buldu.

2014 yılında savunma sanayiine yaptığı yatırımla ön plana çıkan Türkiye, 7. sıradaki Güney Kore ile 8. sıradaki Endonezya’yı takip etti. Raporun 10. sırasında Pakistan yer alıyor.