Türkiye – Rusya Gerginliğini Spor Yumuşatacak!

UEFA Avrupa Ligi’nde Fenerbahçe Rus takımı Lokomotiv Moskova ile eşleşti. Eğer öncesinde sürpriz bir diplomatik gelişme yaşanmazsa, Şubat ayında oynanacak maçlar iki ülke arasında uçak krizinden sonraki ilk resmi temas olacak. Fenerbahçe ve ...

Türkiye – Rusya Gerginliğini Spor Yumuşatacak! (15 Aralık 2015)

UEFA Avrupa Ligi’nde Fenerbahçe Rus takımı Lokomotiv Moskova ile eşleşti. Eğer öncesinde sürpriz bir diplomatik gelişme yaşanmazsa, Şubat ayında oynanacak maçlar iki ülke arasında uçak krizinden sonraki ilk resmi temas olacak.

Fenerbahçe ve Galatasaray'ın mücadele ettiği UEFA Avrupa Ligi 2. tur maçlarının kura çekimi bugün İsviçre'nin Nyon kentindeki UEFA Genel Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Fenerbahçe kurada Rusya Premier Ligi takımlarından Lokomotiv Moskova ile eşleşti.

İlk maçlar 18 Şubat, ikinci maçlar ise 25 Şubat'ta oynanacak. Fenerbahçe evindeki ilk maçı, Galatasaray maçıyla çakışmaması için perşembe yerine salı günü (16 Şubat) oynayacak.

‘Spor barış ve kardeşliktir’

İlginç bir rastlantı olan bu eşleşme, Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden Rusya’ya ait SU-24 savaş uçağını düşürmesinin ardından iki ülke arasında askeri, siyasi, ekonomik, hatta kültürel ve eğitim alanlarında yaşanan gerilimin yumuşaması için de bir şans olacak.

 

Vurur yüze ifadesi!

UEFA Genel Merkezi'ndeki kura çekimine Lokomotiv Moskova adına katılan yetkili kişinin o andaki görüntüsü kameralara böyle yansıdı.

Başbakan Davutoğlu: ‘Türk ve Rus vatandaşlar düşman değil’

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa Ligi'nde Rus takımı Lokomotiv Moskova ile eşleşmesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe'ye başarılar dileyen Davutoğlu, "Lokomotiv Moskova, Türkiye'nin yabancısı olduğu bir takım değil. Orada oynayacak olan gençler, sporcularımız bu sorunun parçası değil. Orada ve Türkiye'de stadyumu dolduracak Türk ve Rus vatandaşlar da birbirinin hasmı değil, düşmanı hiç değil. Centilmenlik içinde güzel bir maç olur ve iki ülke arasındaki gerilimi düşürecek bir etki yaparsa olumsuz gibi görünen bir tablodan güzel bir netice çıkmış olur. Benim dileğim o" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ‘Belki ilişkilerimize bir ivme kazandırmada da olumlu bir etkisi olabilir’

Çavuşoğlu, Fenerbahçe'nin UEFA Avrupa Ligi'nde Lokomotiv Moskova ile eşleşmesinin ilişkilere olası etkisi ile ilgili bir soru üzerine, "Her şeyden önce iki takım arasında bir müsabaka olacak. Siyasetin kesinlikle spora yansımaması gerekiyor. Bugüne kadar 24 Kasım'dan sonra bir çok takımımız Rus takımlarıyla karşılaştı ve hiçbirinde de bir sorun olmadı" dedi.

Fenerbahçe'nin Moskova'ya gittiği zaman ya da Rus takımın Türkiye'ye geldiği zaman, centilmenliğin dışında herhangi bir şey olacağını sanmadığını kaydeden Çavuşoğlu, "Belki ilişkilerimize bir ivme kazandırmada da olumlu bir etkisi olabilir. Temennimiz de budur. Hatta biz Fenerbahçe'nin tur atlamasını ve şampiyon olması istiyoruz" diye konuştu.

Ruslardan bir iyimser, bir de kötümser yorum

Lokomotiv Moskova'nın sportif direktörü Krill Kotov, Rusya ile Türkiye arasındaki gelişmelerin futbolu etkilemeyeceğini, maç için İstanbul'a geleceklerini söyledi. Kotov, yaptığı açıklamada, "Futbol futboldur. Ülkeleri birleştirir. Hiçbir sorun olmaz" diyerek, "Daha önce karar aldığımız gibi Türk takımlarına karşı oynamalıyız ve oynayacağız. Türkiye'ye geleceğiz. Bizim için zor olacağını düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

‘Seçme şansımız olsa Türkiye'ye gitmezdik’

Rusya Premier Ligi Başkanı Sergey Pryadkin ise, "UEFA, Rus ve Türk takımlarını ayırmadıysa demek ki güvenlik konusunda sorumluluğu üstleniyor ve bu güvenliği sağlayacaktır" dedi. Rusya Spor Bakanı Vitaliy Mutko ise “Seçme şansımız olsa gitmezdik” açıklamasında bulundu.

Mahmut Uslu: ‘İki ülke arasındaki dostluk ve barışa katkı sağlamış oluruz’

Fenerbahçe Basın Sözcüsü ve Genel Sekreter Mahmut Uslu, Rusya'daki ortamı biliyorsunuz. Bu anlamda enteresan bir eşleşme oldu.  Biz zirveye oynayan bir takımız ve rakibimiz kim olursa olsun ben yeneceğimize eminim. Dediğim gibi Rus takımının çıkması enteresan oldu. Umuyoruz ki yaşanan sürtüşmeler o zamana kadar biter. Hatta iki ülke arasındaki dostluk ve barışa biz katkı sağlamış oluruz. Biz, spor için gideceğiz. Seyirci açısından bize yer verirler mi bilmiyoruz.  Daha önceden Rus takımlarıyla da oynadık ve yendik de. İnşallah yine eleyeceğiz. Ben takımımıza güveniyorum" dedi.

Fenerbahçeliler bu güzelden özür dilemeye hazırlar!

Eşleşmeden sonra sosyal medyada en çok paylaşılan ise, Lokomotiv Moskova'nın  uzun yıllar Güney tribünü liderliği yapan ve şu an kulüp televizyonunda sunucu olan Yelizaveta Belyaeva’nın fotoğraf ve videoları oldu. Hatta kendisiyle röportaj bile yapıldı:

“Bizim için zor bir kura. Beşiktaş maçlarından Türk futbolunun gücünü görmüştük. Umarım Lokomotiv Moskova turu geçer. Bu takım daha iyi yerleri hak ediyor. Fenerbahçe'yi ise daha önceki sezonlarda kadın taraftarlarından hatırlıyorum. Hatta o yıl Rus futbolunda tribünlerdeki holiganizmi önlemek adına böyle bir formül düşünülmüştü. Tribünleri dolduran Fenerbahçe'nin kadın taraftarlarını çok etkileyici bulmuştum. Umarım bizde de böyle görüntüler yaşanır.  Son olarak Lokomotiv Moskova'ya yürekten başarılar diliyorum. Turu umarım biz geçeriz.”

Sosyal medyada caps’ler uçuştu!

Bu tür ilginç konuları hiç kaçırmayan espritüel sosyal medya kullanıcıları hemen komik caps’ler oluşturup paylaştılar.

Fenerbahçe donacak!

Siyaset ve şakalar bir yana, Şubat ayında Lokomotiv Moskova ile deplasmanda karşılaşacak olan Fenerbahçe'yi soğuk bir hava bekliyor.

Fenerbahçe'nin rakibi Lokomotiv Moskova iyi bir sezon geçiriyor. Beşiktaş'a iki maçta da yenilmeyen Lokomotiv Moskova, Rusya Ligi'nde de üçüncü sırada ve zirveyi yakın takibini sürdürüyor.

Fenerbahçe'nin evinde oynayacağı ilk maçta avantajlı bir skor almaması durumunda deplasmandaki maçta işinin çok zor olması kaçınılmaz gibi.

Şubat ayında oynanacak karşılaşmada Fenerbahçe'yi çok zorlu hava koşulları bekliyor olacak. Çünkü şubat ayı, soğuk iklimiyle ünlü ülkede yılın en düşük hava sıcaklıklarının yaşandığı dönem. Bu ay içerisinde Moskova'nın ortalama sıcaklığı -8 derece ve üstelik bu derece akşam saatlerinde daha da yüksek olabilir.