Türkiye’nin Irak’a asker sevkiyatı ile ilgili sıcak gelişmeler

Başbakan Davutoğlu, Irak Başbakanı İbadi’ye bir mektup göndererek, "Irak hükümetinin hassasiyetleri giderilinceye kadar Başika'ya kuvvet intikali gerçekleştirilmeyeceği" belirtti. Bağdat'ın, Türk askerlerinin eğitim faaliyetleri iç...

Türkiye’nin Irak’a asker sevkiyatı ile ilgili sıcak gelişmeler (7 Aralık 2015)

Başbakan Davutoğlu, Irak Başbakanı İbadi’ye bir mektup göndererek, "Irak hükümetinin hassasiyetleri giderilinceye kadar Başika'ya kuvvet intikali gerçekleştirilmeyeceği" belirtti.

Bağdat'ın, Türk askerlerinin eğitim faaliyetleri için Irak'ın kuzeyindeki Musul'un yakınlarında bulunan Başika bölgesine gönderilmesine tepkisinin ardından, Başbakan Davutoğlu Irak Başbakanı Haydar el Abadi'ye bir mektup gönderdi.

Türkiye'nin, Irak'ın toprak bütünlüğünü yıpratacak herhangi bir adım atmayacağının belirtildiği mektupta, "Irak hükümetinin hassasiyetleri giderilinceye kadar Başika'ya kuvvet intikali gerçekleştirilmeyeceği" ifade edildi.

Davutoğlu mektubunda, Türkiye'nin Irak'a IŞİD ile mücadelesinde her türlü desteği kararlılıkla vermeye devam edeceğini, bu konuda Irak hükümetiyle olan işbirliğini derinleştirmek istediklerini de belirtti.

ABD: Irak'ta yabancı asker bulunmasını desteklemiyoruz

ABD'nin IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ise Twitter hesabından "Irak hükümetinin onayı olmadan Irak topraklarında yabancı bir devletin askerlerinin bulunmasını desteklemiyoruz. Buna ABD askerleri de dahil" açıklamasını yaptı. McGurk, iki ülke savunma bakanları arasındaki telefon görüşmesini 'olumlu' olarak nitelendirirken, "Son 24 saatte aktif bir biçimde Irak ve Türk yetkilileri uygun kanallardan konuşmaları için teşvik ettik. Türk askerlerinin Irak sınırından çekildiği haberleri cesaret verici. Bu meselenin diplomatik yollarla çözülmesi için tarafları cesaretlendirmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

‘Rusya’dan yardım isteyebiliriz’

Türkiye'nin Musul'a asker göndermesine Irak'tan art arda tepkiler gelirken, Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komitesi Balkanı Hakim el Zamili, Türkiye'nin Irak'ın egemenliğini ihlal ettiğini ve Türkiye'ye karşı Rusya’dan yardım isteyebileceklerini söyledi.

El Arab el Cedid gazetesine konuşan El Zamili, “Türkiye’nin işgaline ve Irak’ın egemenliğini ihlal etmesine karşı kısa süre içinde Rusya’dan Irak’a doğrudan askeri müdahalede bulunmasını isteyebiliriz” dedi.Türkiye’nin Bağdat’ın izni olmadan Musul’a asker gönderdiğini yineleyen El Zamili, daha önce de Türk askeri bir an önce Irak’tan ayrılmazsa Türkiye’ye karşı askeri operasyon düzenleyeceklerini söylemişti.

Türkiye, Cuma gecesi Başika'ya en az 100 asker göndermişti.

Anadolu Ajansı askerlerin "Peşmerge güçlerinin eğitimi amacıyla 2,5 yıldır Musul'da bulunan Türk birliğinde yapılacak görev değişimi için gönderildiğini" duyurmuştu.

Türk askerlerine 48 saat süre

Asker sevkiyatının kendilerine danışılmadan yapıldığını belirten Irak merkezi hükümeti, Pazar günü yaptığı açıklamada 'Türkiye askerlerini 48 saat içinde çekmezse konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne taşıyacaklarını' belirtmişti.

Bağdat Türkiye'nin bu adımının ulusal egemenliğinin ihlali olduğunu vurgulamıştı.

Doğan Haber Ajansı ise, eski Musul valisi Etil El Nuceyfi'nin sosyal medyadan yaptığı açıklamada Irak Başbakanı Abadi'nin asker sevkiyatından haberdar olduğunu belirttiğini yazdı.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü geçen yıl Musul'un kontrolünü ele geçirmişti.

Kentin düşmesi IŞİD'in yükselişi açısından önemli bir dönüm noktası olmuştu. Irak hükümetin kenti geri alma çabaları sonuçsuz kalmıştı.

Haber Kaynakları: BBC, Reuters, Al Jazeera, AA, DHA, Sputniknews

Fotoğraflar: Reuters, AP, DHA, AA