Türkiye Doğası İçin Direniyor

Kamil Eryazar Doğaya, suyuna, toprağına, kentine, köyüne, emeğine, yurduna, ülkesine sahip çıkanların buluşması… İstanbul’da bugün Başbakan Erdoğan’ın 3. Havalimanı’nın temelini attığı saatlerde, Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı’nda TMMOB Çevre Mühendisleri Odası...

Türkiye Doğası İçin Direniyor (8 Haziran 2014)

Kamil Eryazar

Doğaya, suyuna, toprağına, kentine, köyüne, emeğine, yurduna, ülkesine sahip çıkanların buluşması…

İstanbul’da bugün Başbakan Erdoğan’ın 3. Havalimanı’nın temelini attığı saatlerde, Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı’nda TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen ‘Ekolojik Yıkımla Mücadele’ buluşması vardı.

HES’ler, madenler, endüstriyel ve ticari yapılar için Anadolu’nun dört bir yanında şuursuzca girişilen doğa katliamına karşı direnişin bayrağı bugün İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki Abbasağa Parkı’nda dalgalandı.

Etkinlik, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Emine Girgin’in açılış konuşması ile başladı.

Girgin konuşmasında, doğanın sermaye birikimine sunulmasının son hızla sürdürüldüğü ve bu amaçla yasaların değiştirildiği, sermayenin projelerini hayata geçirmek için devletin kolluk kuvvetleri ve iktidar yetkisi ile halkı baskıladığı bir süreçte verdikleri mücadeleyi anlattı.

Emine Girgin, Anadolu’da halkın yıllardır suyuna toprağına nasıl sahip çıktığını, iş makinelerinin önünde bedenini siper ettiğini, yaşam alanlarını korumak, özgür yaşamak için dayanışarak nasıl mücadele verdiğini anlattı.

Girgin konuşmasını, su, hava, toprak, ormanlar, havzalar, meralar ve tüm biyoçeşitliliğin sermayenin talanına karşı savunmak için sonuna kadar mücadele edeceklerini vurgulayarak tamamladı.

Ardından  31 Mayıs 2011′de Hopa’da gaz bombası ile katledilen öğretmen Metin Lokumcu’nun ailesinden bir kişi, Soma’dan bir maden işçisi ve Soma İçin Adalet komitesinin bir üyesi konuşma yaptılar.

Anadolu’nun dört bir yanından gelen çevre platformları temsilcileri de doğayı korumak için verdikleri mücadeleleri anlattılar.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi ve Taksim Dayanışması Genel Sekreteri Mücella Yapıcı da bir konuşma yaptı.

Etkinlikte sırasıyla, Sanat İsyanda, Hadig Hemşin Ekibi, Velvele Grubu, Praksis, Enzo Ikah, Erdal Bayrakoğlu ve son olarak da Bandista sahne aldılar.

Saat 16.00 da başlayan ve Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın da katıldığı etkinlik gece geç saatlere kadar sürdü.