Artı 1, İki Ayda Eksi 1’e Düştü!

Kuruluşundan bu yana başta çalışanların ücretlerinin ödenmemesi olmak üzere çeşitli sorunlar yaşanan, yayın politikası ve içeriğiyle beklentileri karşılayamayan, özellikle Gezi Direnişi sürecindeki yetersiz haberciliği ile tepki toplayan Artı 1 TV’de ipler tümüyle koptu. B...

Artı 1, İki Ayda Eksi 1’e Düştü! (10 Temmuz 2013)

Kuruluşundan bu yana başta çalışanların ücretlerinin ödenmemesi olmak üzere çeşitli sorunlar yaşanan, yayın politikası ve içeriğiyle beklentileri karşılayamayan, özellikle Gezi Direnişi sürecindeki yetersiz haberciliği ile tepki toplayan Artı 1 TV’de ipler tümüyle koptu. Başta Uğur Dündar olmak üzere pek çok kişi kanaldan ayrıldı.

Sözcü Gazetesi yazarı Uğur Dündar, bir süredir ana haber bülteninde yorumcu olarak görev yaptığı Artı 1 televizyonundan ayrılma nedeni olarak, televizyonun meslek ilkelerine uymamasını gösterdi.
Usta gazeteci, “evrensel mesleki etik ilkelerine uymayan yönetimle yollarımızı ayırdık” dedi.

CHP’NİN İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKAN ADAYI ŞAFAK PAVEY Mİ?

Uğur Dündar, Odatv’ye yaptığı açıklamada CHP’nin İstanbul Belediye Başkan adayının Şafak Pavey olacağını söyledi.

Odatv’nin haberine göre; kulislerde bugüne kadar Mustafa Sarıgül’den Gürsel Tekin’e, Akif Hamzaçebi’den Can Ataklı’ya birçok ismin adı geçmişti.

Pavey’in adı bu nedenle herkes için sürpriz oldu.

Uğur Dündar CHP’nin adayını saat 19.30’da Kanal +1’e telefonla bağlanarak açıklayacaktı. Ancak kanaldan istifa etmesi üzerine telefon bağlantısı iptal oldu. Bunun üzerine Dündar, CHP’nin İstanbul adayını Odatv’ye açıkladı.

ARTI 1′DE İSTİFA DEPREMİ!
Yayın hayatına henüz yeni başlayan Artı 1 televizyonundaki şok istifalar Uğur Dündar’la sınırlı kalmadı. Haluk Şahin, Özlem Gürses, Uğur Tütçüoğlu ve daha birçok isim de istifa edenler arasında yer aldı.

BANU GÜVEN VE ECE TEMELKURAN DA GİTTİ 
Artı 1’de sansür depremi devam ediyor. Kanalın tepe ismi Mustafa Hoş’tan sonra iki önemli ekran yüzü de istifa etti. Hoş,Twitter’dan yaptığı açıklamada kanal patronajının Gezi olayları nedeniyle sansür dayatmasında bulunduğunu iddia etmişti.

Hoş’un istifasından sonra muhalif kimlikleriyle bilinen Banu Güven ve Ece Temelkuran da kanaldan ayrıldıklarını açıkladı.

İKİ GAZETECİ AYRILIK HABERİNİ TWİTTER’DAN BÖYLE DUYURDU:

BanuGuven ?@banuguven
Artı 1 de buraya kadarmış. Bu sahiplikle devam etmek mümkün değil. Çok neden var, emin olun. Yayınlarda emeği geçen herkese teşekkürler.

Ece Temelkuran ?@ETemelkuran
Kanal +1 biter… Bu maceranın sonu. Yakında başka bir macerada buluşacağız.

GEZİ DEPREMİ

Öte yandan, kanalın Haber Yayın Yönetmeni Mustafa Hoş ise olan biteni Twitter’dan anlattı. Hoş, twitter hesabında şunları yazdı:

HOŞ’UN TWITTER AÇIKLAMALARI

herkes soruyor +1 de ne oluyor? olan biteni butun acikligiyla yaziyorum.15 gundur gitmiyorum.cunku haberlere mudahale edilmeye kalkisildi. 15 gun bekledim.mudahale edenler aklini basina alir hatalarini anlar diye.ancak gelinen durumda mudahale etmek normalmis gibi davraniliyor. medyada ya yandas olacaksin ya da dusmanlik saflasmasi var.kendi adima iki kutupta olmak yerine +1′i habercilik cizgisinde tutmaya calistim. +1′e baslarken tek sartim oldu.haberlere karisilmayacak.bu soz verilince tamam dedim.para bile konusmadim.2 ay boyunca bir kurus da almadim.

ntv’den ‘bassavciya abluka’ya mudahale edildigi icin ayrildim.4 yil calismadim.cunku is aramiyordum meslegimi ariyordum.hala ayni yerdeyim gezi olaylari basladiginda patronajin tavri degismeye basladi.yayin yikma kabul edilmedi.ana haber’de gercek ne ise aktardik. olaylar buyuyunce bir kac kez yayin yikmaya ikna ettik.o yayinlar oyle oldu.kutuplasma safinda olmak yerine habertarafinda durma refleksiydi.

+1′in patronu gorunen altan erturk ile 19haziranda basbasa gorustum.gezi haberlerinden rahatsiz oldugunu soyledi.yanlis yaptigini soyledim. bana otosansur uygulamam istenince bunun ayip oldugunu ve asla yapmayacagimi soyleyerek odadan ciktim.ugur dundar’a durumu soyledim.

ARTI 1 KURUCU EKİBİ, KANALDA NELER YAŞANDIĞINI, PATRON ALTAN ERTÜRK’LE NEDEN SORUN ÇIKTIĞINI MEDYA TAVA’YA AÇIKLADI

“Nisan ayının son haftasından beri yayında olan +1 TV bir grup televizyoncu ve TV gazetecisinin yaklaşık bir buçuk yıldır devam eden bir “bağımsız medya” girişimiydi.

Tuncay Mollaveisoğlu, Uğur Dündar, Haluk Şahin ve Uğur Tutçuoğlu önderliğindeki gazeteci ve televizyonculardan oluşan bir ekip tarafından kurulan +1TV Türk medyasında “çok ortaklı, bizzat çalışanlarının emek desteğiyle, editoryal bağımsızlık çerçevesinde kurulan ve aynı ilkler kapsamında yayın yapan bir TV kanalı” olmak üzere yola çıkmıştı.

Kanalın isminin bulunmasından logo tasarımlarına TV binasının kiralanmasından teknik alt yapının kurulmasına, ekran prototipinin düzenlenmesinden tüm yasal işlemlerin tamamlanmasına bu kurucu kadro canla başla çalışmış ve özellikle son süreçte izleyicinin büyük ilgisine mazhar olan bir ekran yaratmayı başarmıştır.

Banu Güven, Ece Temelkuran gibi ekranın en güvenilir isimleri, Ayşe Önal, Pembe Candaner gibi yılların deneyimini ekrana taşıyan uzmanlar, Bilge Egemen, Mesut Kanat, Barış Çimen gibi deneyimli gazeteciler, yazar Meltem Arıkan, oyuncu Pınar Öğün ve Barbaros Şansal gibi cesur isimler… Hepsi bir ideal için biraraya gelmişler, ekranların en yaratıcı işlerine imzalarını atmışlardır.

Ve elbette haber merkezi : Uğur Dündar ve Haluk Şahin yönetiminde Mustafa Hoş’un editoryal öncülüğünde Özlem Gürses, Sedat Bakıcı, Alev Gürsoy, Turgut Erat ve isimlerini iki ayda ezberlediğiniz bir grup genç gazeteci…

Hem çok ortaklı yapısı, hem de editoryal bağımsızlık ilkeleriyle +1TV deyim yerindeyse medyada yeni bir ses, bir nefes, bir “ıssız ada” olmuştur.

Ancak son süreçte en başta yola çıkıldığı gibi bu çok ortaklı yapının temsilcisi Altan Ertürk ile kanalın kurucu kadrosu arasında ciddi sıkıntılar meydana çıkmıştır.

Altan Ertürk kanalın kuruluş aşamasında verdiği hiçbir sözü tutmamış ve izleyici ile reklamverenden büyük ilgi gören +1TV’yi her geçen gün biraz daha çıkmaza sürüklemiştir.

Altan Ertürk editoryal bağımsızlık sözleşmesini imzalamamış ve tüm haber ve editoryal içeriklere müdahil olmaya başlamıştır.

Sansür ve baskı sadece haber bültenlerine değil, en sade magazin programı içeriklerine bile yansımıştır.

Bugüne dek Altan Ertürk’le bu sorunların çözümü yönünde defalarca toplantılar yapılmasına rağmen hiçbir aşama kaydedilememiştir.

Gelinen son noktada bir grup televizyoncu ve TV gazetecisi tarafından hayata geçirilen +1TV kuruluş aşamasında isimleri masada olmayan bir grup tarafından deyim yerindeyse “ele geçirilmiştir”.