Türkiye Aşktan Umudunu Kesti!

Geçtiğimiz yıl en çok ‘aşk’ dileyen Türkiye’nin, bu yıl bağladığı kurdelelerden en çok ‘sağlık’ çıkması, akıllara “Türkiye aşktan umudunu kesti mi?” sorusunu getirdi. Penti, geçen yılsonunda sosyal medyada başlattığı ve bir anlamda TürkiyeR...

Türkiye Aşktan Umudunu Kesti! (7 Ocak 2013)

Geçtiğimiz yıl en çok ‘aşk’ dileyen Türkiye’nin, bu yıl bağladığı kurdelelerden en çok ‘sağlık’ çıkması, akıllara “Türkiye aşktan umudunu kesti mi?” sorusunu getirdi.

Penti, geçen yılsonunda sosyal medyada başlattığı ve bir anlamda Türkiye’nin sosyo-psikolojik yapısına ışık tutan “dilek ağacı” uygulamasını bu yıl satış noktalarına da taşıdı. Aralık ayında Penti’nin Facebook sayfası ve mağazalarını ziyaret eden kadınlar 2013 ten dileklerini belirttiler.

Türkiye’nin dilek haritası

Türkiye’de geçen yıla kıyasla %55 fazla dilek dilendi ve toplam 101 km kurdele kullanıldı. Türkiye’nin gerçeklerini ve yeni yıldan beklentilerini gözler önüne seren uygulama kapsamında, bu yıl “sağlık” birinci sırada yer alırken, “barış” ikinci, “eğitim” üçüncü, “para” dördüncü, “aşk” beşinci sırada yerini aldı. Geçtiğimiz yıl ise “aşk” birinci sırada, “para” ikinci, “sağlık” üçüncü, “eğitim” dördüncü, “barış” beşinci sırada yer almıştı.

Batıda para, doğuda barış isteniyor

İzmir, İstanbul ve Ankara gibi 3 büyük ilde 2013’ten “para” istenirken, Erzincan, Van, Bingöl, Hakkari ve Siirt’te “barış” dileği öne çıkıyor. Özellikle Van’ın açık ara “barış” isteği dikkat çekiyor. Doğu öncelikli olarak “barış” isterken ikincil olarak “eğitim” diliyor. Dileklerin büyük bir kısmını “sağlık” oluştururken, özellikle Marmara ve Karadeniz Bölgesi’nin çoğunluğunda sağlık en öncelikli dilek oluyor. Uygulamanın en ilginç sonucu ise” aşk” dileğinde çıkıyor. Geçen sene özellikle büyük illerde aşk dileyenler bu sene dileklerini ‘para’dan yana kullandı.

Akdeniz ve Karadeniz’de ilginç bir istatistik çıkıyor. Sıcak Akdenizli kadın “aşk” yerine “eğitim” diyor; Karadeniz’deki kadının gündeminde ise sadece “sağlık” yer alıyor.

İstanbul ‘aşk’tan umudunu kesti

2012 yılında en çok aşk isteyen İstanbul, bu yıl dileğini paradan yana kullandı. Kısacası İstanbul’da aşk out, para in oldu. İstanbullu kadının beklentisinde bu yıl aşk birincilikten beşinciliğe düştü.

İzmir istikrarlı çıktı…

Geçtiğimiz yıldan en çok para isteyen İzmirli kadınlar dileklerinde istikrarlı çıktı ve kurdelelerini yine para için bağladı.

2013 için Türkiye’de bölge bölge çarpıcı sonuçlar

* İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirler para istiyor.

* Karadeniz sağlık istiyor.

* Aşka inanç azalıyor, geçen sene aşk isteyenler bu yıl para istiyor.

* Akdeniz eğitim istiyor.

* Doğu illeri öncelikle barış istiyor, ikinci olarak eğitim istiyor.