Puzzle Dağılıyor!

Wikipedia kan kaybediyor, parça parça gidiyor! İnternet Ansiklopedisi Wikipedia’nın yeni düzenlemeleri, 20 binden fazla yazarı kaçırdı. Wikipedia, 285 dilde yayın yapan ve bilgi edinme amacıyla dünyanın en çok kullanılan internet sitelerinden biri. Ancak son zamanlarda bu ünlü dij...

Puzzle Dağılıyor! (7 Ocak 2013)

Wikipedia kan kaybediyor, parça parça gidiyor! İnternet Ansiklopedisi Wikipedia’nın yeni düzenlemeleri, 20 binden fazla yazarı kaçırdı.

Wikipedia, 285 dilde yayın yapan ve bilgi edinme amacıyla dünyanın en çok kullanılan internet sitelerinden biri. Ancak son zamanlarda bu ünlü dijital ansiklopedi sitesinde işlerin pek yolunda gitmediği gözlemleniyor.

Wikipedia’nın yazar sayısı her geçen yıl biraz daha azalıyor. Minnesota Üniversitesi bilim insanlarının “American Behavioral Scientist” adlı dergide yayınlanan araştırmasınagöre, 2007 yılında 56 bin civarında olan İngilizce yazarlarının sayısı, 2012 sonunda35 bine indi.

Araştırmacılar, yüzde 37.5’lik eksilmeyi, yeni düzenlemelerin getirilmesine bağladı. Kontrol ve yeni girdilerin denetimi için kısıtlayıcı önlemler ve belirli süreçlerin getirilmesinin, yeni yazarların sitede çok fazla kalmamasına yol açtığı kaydedildi. Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, siteyi yeni yazarlar için daha çekici hale getirmek zorunda olduklarını belirtmişti.