Türk Baharı!

Ve bir kez daha sosyal medyanın zaferi: Bakanlık geri adım attı, T.C. ibaresi yerine konulacak! Sağlık Bakanlığı’nın bağlı birimlerdeki tabelalarda “T.C.” ibaresini kaldırma uygulamasına, özellikle sosyal medyada çok büyük tepki gösterilmesi üzerine,  Sağlık Bakanı Mehm...

Türk Baharı! (10 Nisan 2013)

Ve bir kez daha sosyal medyanın zaferi: Bakanlık geri adım attı, T.C. ibaresi yerine konulacak!

Sağlık Bakanlığı’nın bağlı birimlerdeki tabelalarda “T.C.” ibaresini kaldırma uygulamasına, özellikle sosyal medyada çok büyük tepki gösterilmesi üzerine,  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, T.C. logosunun yeniden tabelalara konulacağını açıkladı.

Ziraat Bankası, Denizli Valiliği derken, Sağlık Bakanlığı’na bağlı kuruluşların tabelalarından da T.C. ibaresinin kaldırılmaya başlanması yurttaşları çileden çıkarmıştı. Öyle ki, sadece 5 günde tam 11 milyon sosyal medya kullanıcısı Türk yurttaşı, isimlerinin önüne “T.C.” ibaresi ekleyerek bu durumu protesto ettiler.

Dünya sosyal medya tarihinde ilk kez gerçekleşen böylesine bir eylemin ayrıntılı gelişim sürecini önceki haberimizde okuyabilirsiniz.

Önce bugün öğle saatlerinde Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Mustafa Aksoy’un istifa ettiği haberi geldi. Ardından da akşam saatlerinde Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun T.C. logosunun yeniden tabelalara konulacağı açıklaması.

Ayrıca bu arada haber ajansları, İzmir’in Bayındır İlçesi’nde Devlet Hastanesi’nin değiştirilen ve ’T.C.’ ibaresi kaldırılan tabelasının gelen tepkiler nedeniyle, üzerinde ’T.C.’ ibaresi bulunan eski tabela yeniden değiştirildiği haberini geçtiler.

TRT Haber’de Emin Pazarcı’nın hazırlayıp sunduğu İnce Çizgi Programı’na katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, son günlerde ortaya atılan “Sağlık Bakanlığı T.C’yi kaldırdı” iddialarının kendisini hem üzdüğünü, hem de gerdiğini söyledi. “T.C.’nin lafla değil, cumhurun gelişmesi ve geleceğe umutla bakmasıyla korunabileceğini” belirten Müezzinoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye Büyük Önder Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler hedefine koşarken, T.C.’yi silme gibi bir anlayışı birileri niçin çıkartıyor? Bugün bir çözüm süreci var, ‘Biz nereden mide bulandırırız” diyorlar. ‘Nereden sorun çıkarırız’ diye düşünüyorlar. Bakınız, logomuzda hilalimiz, yıldızımız ve sağlıklı insanımız var. (gösteriyor) Altında da Sağlık Bakanlığı yazıyor. Şimdi burada TC Sağlık Bakanlığı yazmasına gerek var derseniz, zaten yukarıda T.C. Sağlık Bakanlığı diye yazıyor. Ancak yine de bunu söyleyenlerin haklılık payları var. Yalnız logoyu kullanırsanız, orada TC kalkmış oluyor. Şimdi bütün bunları gördükten sonra “Merak etmeyin, bu ülkenin huzurunu bozdurmamak için buraya da T.C.’yi koyduracağız” diyorum. Bitti, bitti. Bu ülkenin T.C.’siyle kimse oynayamaz.”