ABD ve Güney Kore Alarm Durumuna Geçti!

Kuzey Kore’nin devam eden tehditleri nedeniyle ABD ve Güney Kore bölgedeki güvenlik güçleri için alarm seviyesini yükseltti. Güney Kore haber ajansı YONHAP, Güney Kore ve ABD askeri birlikleri için, uygulanan dört seviyeli ‘Watchcon’ uyarı sisteminde seviyenin üçten ...

ABD ve Güney Kore Alarm Durumuna Geçti! (11 Nisan 2013)

Kuzey Kore’nin devam eden tehditleri nedeniyle ABD ve Güney Kore bölgedeki güvenlik güçleri için alarm seviyesini yükseltti.

Güney Kore haber ajansı YONHAP, Güney Kore ve ABD askeri birlikleri için, uygulanan dört seviyeli ‘Watchcon’ uyarı sisteminde seviyenin üçten ‘hayati tehlike’ anlamına gelen ikinci düzeye yükseltildiğini bildirdi. Birinci alarm seviyesi ise sadece savaş sırasında kullanılıyor.

Alarm seviyesinin yükseltilmesi ile birlikte Kore Yarımadası’nda güvenlik önlemlerinin artırılması bekleniyor. Ancak yükseltilen alarm seviyesinden ordu birlikleri değil, sadece polis gözetimi ve gizli servis hizmetleri etkilenecek.

Japonya da alarmda

Bölge ülkelerinden Japonya’da da önlemler en üst seviyede. Japonya Savunma Bakanı İtsunori Onodera, Japon ordusunun en üst alarm konumunda olduğunu kaydetti.

Kuzey Kore resmi gazetesi Rodong Sinmun ise Tokyo hükümetinin ‘askeri maceraperestlik’ peşinde olduğu yorumunda bulundu. Gazetede, Kuzey Kore ordusunun “sadece Japonya’daki değil tüm Asya Pasifik bölgesindeki Amerikan askeri üslerini imha edebilecek konumda olduğu” iddia edildi.

Rusya’dan uyarı

Rusya da yaşanan gelişmeler nedeniyle endişeli. Londra’da dışişleri bakanları düzeyinde düzenlenen G-8 toplantısında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’yi askeri bir müdahaleye karşı uyaran Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Hiç kimse bir diğerine askeri manevralarla gözdağı vermemeli. Sükunetin sağlanması için hala büyük bir şans var” şeklinde konuştu.

Lavrov, Rusya ve ABD arasında Kuzey Kore konusunda farklı bir görüş bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Güney Kore’den uyarı

Öte yandan Güney Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung Se, Kuzey Kore’nin yeni füze denemeleri yapabileceği yönünde uyardı. Güney Kore haber ajansı YONHAP da hükümet kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, Kuzey Kore’nin aralarında uzun menzillilerin de bulunduğu yeni füzeler ateşlemeye hazırlandığı yönünde işaretler bulunduğunu bildirdi.

DW/AFP/dpa, BW/HS