Sosyal ve sorumlu bir işadamı, sanat ve spor sevdalısı Mustafa Koç

KAMİL ERYAZAR Bugün yaşamını yitiren Mustafa Koç, iş dünyasındaki başarılarının yanı sıra sosyal sorumluluk projelerine verdiği destek ile sanat ve spora olan tutkularıyla da tanınıyordu Mustafa Koç'un 4 Nisan 2003 tarihinde Koç Holding Yönetim...

Sosyal ve sorumlu bir işadamı, sanat ve spor sevdalısı Mustafa Koç (21 Ocak 2016)

KAMİL ERYAZAR

Bugün yaşamını yitiren Mustafa Koç, iş dünyasındaki başarılarının yanı sıra sosyal sorumluluk projelerine verdiği destek ile sanat ve spora olan tutkularıyla da tanınıyordu

Mustafa Koç'un 4 Nisan 2003 tarihinde Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı olmasının ardından holding önemli bir atılım sürecinde girmişti.  Mustafa Koç, 4 Nisan 2003'te direksiyona geçtiği günden bugüne Koç Holding'in değeri yüzde 800'ün üzerinde artarak 2.9 milyar liradan 27.6 milyar liraya ulaştı.

Koç'un liderliğindeki Holding'in aktif toplamı 2002'de 681 milyon liradan 2015 yıl sonu itibariyle 73.4 milyon liraya çıkarken, net kar da 36.3 milyon liradan 2.2 milyara ulaştı.

Holding'in çalışan sayısı da bu dönemde 2 kat arttı ve 50 bin 19'dan 94 bin 513'e çıktı. Koç'un başarıları sadece rakamlarla sınırlı değil. Koç'un kaptanlığındaki Holding dev anlaşmalara da imza attı.

Mustafa Koç'un başkanlığında Tüpraş ve Yapı Kredi gibi önemli varlıklar holding bünyesine katıldı. Koç Holding’in yönetim kurulu başkanlığı görevini devralan Mustafa Koç, 681 milyon TL’lik aktif büyüklüğe 63 iştirak ve 16 bağlı ortaklığa sahip dev grubu 3 milyar TL’ye piyasa değeriyle yönetmeye başladı. Bugün ise 28 milyar TL’ye yakın piyasa değerine sahip, 21.5 milyar TL aktif büyüklüğü bulunan, 82 bağlı ortaklık, 34 iştirak ve iş ortaklığına ulaşan dev holdingin kritik kararlarının tümünün altında yönetim kurulu başkanı olarak Mustafa Koç’un imzası vardı.

Mustafa Koç'un Yönetim Kurulu Başkanlığı'ndaki Koç Holding, Fortune 500 listesinde yer alan tek Türk holding olarak da büyük bir başarıya imza atmıştı. Koç Holding, listede 381. sırada bulunuyordu.

1907 FENERBAHÇE DERNEĞİ'NİN KURUCU BAŞKANIYDI

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, sadece ekonomi ve iş dünyasına değil sporumuza da çok önemli katkılarda bulundu. Koç Holding, hemen her branşta federasyonlara, spor kulüplerine ve sporculara maddi manevi destek veriyor. 1907 Fenerbahçe Derneği’nin kurucu başkanı olan Mustafa Koç, Fenerbahçe logosunu tescil ettirerek bugünkü Fenerium’un da temellerini atmış oldu.

Kurucu başkanı olduğu 1907 Fenerbahçe Derneği, 1993 yılında Fenerbahçe Basketbol Takımı'nın idaresini üstlendi ve sarı lacivertlilere büyük başarılar kazandırdı. O dönemlerde Türkiye’de pek bilinmeyen kombine bilet satışını da ilk yapan Mustafa Koç oldu. 

Mustafa Koç'un başkanlığındaki 1907 Fenerbahçe Derneği, sadece spor değil sosyal sorumluluk projeleriyle de Türkiye'ye büyük hizmetlerde bulundu. 2001-2002 yılları arasında 500 çocuğun eğitim masrafının da karşılanmasını sağladı.

Mustafa Koç diğer spor tutkuları da golf, binicilik, havacılık (model uçak) ve denizcilikti. İstanbul Golf Kulübü’nün de başkanıydı.

FOTOĞRAF TUTKUSU

Mustafa Koç fotoğraf alanında yaptığı çalışmalarla da tanınıyordu, 80'li yıllarda yani üniversitesi yıllarında başlamıştı fotoğraf merakı. Digital teknoloji ile tanışınca bu hobi onun için daha cazip hale geldi. 2006 yılında gittiği Afrika'dan çok etkilendi ve objektifini vahşi doğaya çevirdi. Karşılaşmalar ismini verdiği ilk fotoğraf sergisini 2010 yılında Hasköy'deki Rahmi Koç Müzesi'nde meraklılarına sundu.

Görsel içerikli sosyal paylaşım ağı Instagram’da 27 bin takipçisi olan Mustafa Koç’un özellikle Afrika seyahatleri sırasında çektiği birbirinden güzel kareler çok sayıda beğeni ve yorum aldı.

EĞİTİM GÖNÜLLÜSÜYDÜ

Mustafa Koç, Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV) Kurucusu ve Mütevelli Heyeti Üyesiydi.

Başta Suna Kıraç olmak üzere, eğitimin her şeyin başı olduğuna yürekten inanan bir grup sanayici, yönetici ve akademisyenin girişimi ile "devlet tarafından verilen temel eğitime destek olmak" amacıyla 23 Ocak 1995 tarihinde kurulan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), yıllar içinde Türkiye'nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu oldu. TEGV, 20 yıldır ilköğretim çağındaki çocuklara "okul dışı eğitim desteği" veriyor.

‘BİZİ SANAT ve KÜLTÜR KURTARACAK’

10 yıldır sponsor oldukları son İstanbul Bienali’nin açılışındaki röportajında sanata verdiği önemi şu sözleriyle dile getirmişti:

“Bienal sadece sanatsal üretimi görebileceğimiz bir pencere açmıyor. Açtığı o pencereden önyargısız bakmaya cesaret eden toplumlara demokrasiyi içselleştirme ve farklı düşünce biçimlerine açık olma fırsatı da sunuyor. Bienal çok farklı toplumsal sorunları sanatın diliyle kitlelerle buluştururken, farklı fikirleri sorgulamaya ve düşünmeye de itiyor. “Sanat, toplumsal gelişmişliğin en temel göstergelerinden biri. Koç Holding olarak ekonomik ve toplumsal gelişimin bir arada gerçekleşebilmesi için tüm kaynaklarımızı seferber ediyor, kültür ve sanata verilen desteği önceliklerimiz arasında tutmayı bir sorumluluk olarak görüyoruz”

BUGÜN DAVOS’A GİDECEKTİ

Ölümü Türkiye’de büyük üzüntü yaratanKoç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç bugün Saat 13:00'da Dünya Ekonomi Forumu toplantıları için Davos'a gidecekti. Mustafa V. Koç, 22 Ocak’ta Davos’ta gerçekleşecek 10x10x10 Etki Programı etkinliğine katılacak ve  ‘Kadınsız toplum, yarınsız toplumdur’ çağrısını tekrarlayacaktı.

Mustafa Koç, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi tarafından yürütülen ve cinsiyet eşitliği için küresel bir dayanışma hareketi olan HeForShe’nin 10x10x10 Etki Programı kapsamında dünyadaki 10 şirket liderinden biri seçilmişti. Program çerçevesinde cinsiyet eşitliği çalışmalarıyla ilgili 3 temel taahhütte bulunan şirket liderleri, 22 Ocak’ta Davos’ta bir araya gelecek.

TOPLUMDA CİNSİYET EŞİTLİĞİ MÜCADELESİ VERİYORDU

Moderatörlüğünü Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi Emma Watson’ın üstleneceği toplantıda, liderler bir yılda kat ettikleri mesafeyi kamuoyu ile paylaşacaklar. Davos’ta Emma Watson’ın sorularını yanıtlayacak olan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, ‘Kadınsız toplum, yarınsız toplumdur’ çağrısını tekrarlarken, daha iyi bir yaşam ve iş ortamı için cinsiyet eşitliğinin önemini vurgulayacaktı.

INSTAGRAM’DAKİ SON KARELER

Mustafa Koç, iki gün önce 27 bin takipçisinin bulunduğu İnstagram hesabından, “Kanlıca karlı bir sabah” notuyla kar manzaralı bu fotoğraf paylaşmıştı. Koç'un paylaştığı fotoğrafa takipçilerinden mesaj yağdı.

Yaşam arkadaşı Caroline Koç ise bir hafta önce yine Instagram'da "Bazen bir anın gerçek değerini (o an) bir hatıraya dönüşmeden önce anlayamazsınız" notuyla bu fotoğrafı paylaşmıştı.

GEZİ’YE DESTEK VERMİŞTİ

Gezi eylemleri sırasında Koç grubu bünyesindeki Divan Oteli’nin kapılarını biber gazından kaçan eylemcilere açtığı için dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sık sık eleştirilen Koç, Divan Oteli’nin sığınan herkese kapısını açacağını söylemişti.

MUSTAFA KOÇ’UN 56 YILLIK KISA YAŞAM ÖYKÜSÜ

Mustafa Koç, 29 Ekim 1960 tarihinde İstanbul’da doğdu. Babası Rahmi Koç, annesi Çiğdem (Meserretçioğlu). Ömer Koç, Ali Koç adlarında iki kardeşi bulunuyor.

Liseyi 1976 – 1989 yılları arasında İsviçre’de Lyceum Alpinum Zuoz lisesinde yatılı olarak okudu. 1980 – 1984 yılları arasında ABD’de George Washington Üniversitesinde İşletme bölümünde lisans eğitimini tamamladı.

İş hayatına 1984 yılında Tofaş’ta Müşavir olarak başladı. 1986 yılına kadar burada Tofaş Oto A.Ş. Satış Elemanı olarak çalıştı. 1986-1989 yılları arasında ofisa Trading Co. Geneve Satış Müdürü, 1989-1992 yılları arasında Ram Dış Ticaret’te Satış Müdürlüğü ve Satış Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

1992 yılında Koç Holding’e geçerek sırasıyla Başkan Yardımcılığı, 1996 yılında Başkan, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini yürüttü. 2003 yılından beri Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Mustafa Koç, ayrıca Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yüksek İstişare Kurulu Onursal Başkanı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Üyesi ve Finlandiya İstanbul Fahri Konsolosu’ydu. Genç Başkanlar Organizasyonu üyesi olup, JP Morgan Uluslararası Konseyi’nde, Rolls-Royce Uluslararası Danışma Kurullarına ve Council on Foreign Affairs Uluslararası Konseyi’nde yer almıştı. Bilderberg Toplantılarının Yürütme Kurulu üyesi’ydi.

Mustafa Koç, 2005 yılında İtalya Hükümeti’nin Cavaliere D’Industria nişanı ile ödüllendirildi.

Mustafa Koç, ekonomik ve sosyal kalkınmaya büyük önem vermekte ve bu alanda World Monuments Fund ve Carnegie Vakfı ile BNP Paribas gibi saygın kuruluşlarca ödüllendirilen Koç Ailesi’nin sosyal ve kültürel yaşama katkılarını hayata geçiren Vehbi Koç Vakfı’nın Yönetim Kurulu ve Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Üyesi’ydi.

Mustafa Koç, Fenerbahçe Spor Kulübü kongre üyesi ve İstanbul Golf Kulübü'nün başkanlığını yapıyordu.

Mustafa Koç, 14 Temmuz 1992 tarihinde Caroline Giraud ile evlendi. Koç'un Esra (d.1997) ve Aylin (d.2001) adlarında iki kızı bulunuyor.

Üyelikleri: İstanbul Sanayi Odası üyesi, TÜSİAD üyesi, DEİK üyesi, Young Presidents Organization (YPO) üyesi, İstanbul Golf Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı, 1907 Fenerbahçe Kulübü Kurucu Üyesi, East West Institute Üyesi.