Tüm çizimleri üç boyutlu olarak canlandıran yeni bir ‘artırılmış gerçeklik’ uygulaması

Disney Araştırma laboratuvarları 3D boyama kitapları geliştirdiklerini açıkladı Boyama kitapları, okul öncesi çocuklarının zeka ve yaratıcılığını geliştiren en büyük eğlencelerinden biridir. Dijital teknoloji sonunda bu alana da el attı. İsviçr...

Tüm çizimleri üç boyutlu olarak canlandıran yeni bir ‘artırılmış gerçeklik’ uygulaması (5 Ekim 2015)

Disney Araştırma laboratuvarları 3D boyama kitapları geliştirdiklerini açıkladı

Boyama kitapları, okul öncesi çocuklarının zeka ve yaratıcılığını geliştiren en büyük eğlencelerinden biridir. Dijital teknoloji sonunda bu alana da el attı.

İsviçre’nin en büyük kenti Zürih’te çalışmalarını sürdüren Disney araştırma ekibi, boyama kitaplarındaki 2D çizgi karakterleri tablet ya da akıllı telefon gibi herhangi bir ekranda eşanlı olarak 3D canlandıran yeni uygulamayı tanıttığı ilginç bir video yayınladı.

Yeni uygulama ile kağıt üzerindeki boyayarak renklendirme aynı anda ekrandaki üç boyutlu görüntüye yansıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi program aynı zamanda taşırma, eksik ya da fazla boyama gibi kullanıcı hatalarını düzeltici özelliğe de sahip.

Böylece çocuklar çok küçük yaşlarda tanışacakları ‘artırılmış gerçeklik’ sayesinde bilişsel zeka ve yeteneklerini de geliştirebilecekler.