iPhone 8’in özellikleri, çıkış tarihi ve fiyatı belli oldu

Eylül ayı yaklaştıkça Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone 8’in görüntüsü ve özellikleriyle ilgili son veriler de teknoloji gündeminin ilk sıralarında yer alıyor. Peki iPhone 8 ne zaman çıkacak, teknik özellikleri nasıl ve fiya...

iPhone 8’in özellikleri, çıkış tarihi ve fiyatı belli oldu (23 Ağustos 2017)

Eylül ayı yaklaştıkça Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone 8’in görüntüsü ve özellikleriyle ilgili son veriler de teknoloji gündeminin ilk sıralarında yer alıyor. Peki iPhone 8 ne zaman çıkacak, teknik özellikleri nasıl ve fiyatı ne kadar olacak?

Apple'ın CEO'su Tim Cook, iddiaların aksine yeni iPhone modelinin gecikmeyeceğini ve lansmanın Eylül'de yapılacağının sinyalini verdi. Ancak iPhone'in piyasaya sürüleceği tarih ile ilgili net bir bilgilendirme henüz yapılmadı.

Tüm dünyanın merakla beklediği iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın, Amerikan'nın California Eyaleti'nde, Apple'ın kendine has görkemli bir lansmanı ile 17 Eylül 2017 tarihinde tanıtılması bekleniyor.

Seri üretimin yapıldığı Foxconn’a ait fabrikalardan birinde çekilen yeni fotoğraflar Apple’ın yeni bir telefon piyasaya sürmeye hazırlandığını gösteriyor.

iPhone 8’in ekran kilidini açarken artık parmak izinizi vermek veya şifre girmek yerine telefonun ön yüzüne bakmanız yeterli olacak. Başka bir deyişle kullanıcıların en çok şikayetçi olduğu konulardan biri olan bildirim uyarıları bu teknoloji ile tarih olacak.

iPhone 8'in en önemli özelliği ‘yüz tanıma’

Bloomberg tarafından yayınlanan iPhone 8'deki tüm özelliklerden söz edilen raporda da cihazın en önemli özelliğinin 3D yüz tanıma olduğunu belirtiliyor.

Bloomberg'in raporuna göre, iPhone 8 birçok yenilikle birlikte geliyor. Ancak bunlar aslında ilk kez Apple'ın kullandığı şeyler değil. Ona göre Apple, daha önce Android cihazlarda kullanılan özelliklerin en gelişmiş halini iPhone 8'de kullanacak.

3D yüz tanıma dışındaki çerçevesiz OLED ekran, kablosuz şarj, sanal ana ekran tuşu, uyandırmak için ekrana dokunma gibi özellikler daha önce birçok Android telefonda kullanıldı. Rapora göre, iPhone 8'deki sanal ana ekran tuşu pek çok Android cihazında bulunan mevcut uygulama ile karşılaştırıldığında işlevsellikte bir adım önde olacak.

Yeni 3D Algılama Teknolojisi, Android işletim sistemine fark atacak

Apple’ın, iPhone 8’in hem yüz tanıma sistemlerinde kullandığı hem de AR (Artırılmış Gerçeklik) için geliştirdiği 3D Algılama Teknolojisi, Android işletim sistemli diğer telefonlar karşısında önemli bir fark yaratacağa benziyor.

Galaxy S8 gibi rakiplerinde de yüz tanıma teknolojisi olmasına karşın 3D tarayıcı sensörü bulunmadığından dolayı herhangi bir fotoğrafa uygulanan birkaç hile ile yüz tanıma kolaylıkla geçilebiliyor. Galaxy S8 kullanıcıları bu yüzden alışveriş ödemelerinde yüz tanıma teknolojisi kullanamıyor. iPhone 8’de ise bu durum çok daha farklı. Üzerinde 3 boyutlu dünyayı algılayabilecek sensörlerinin olmasından dolayı fotoğraf ekleyerek kandıramadığınız telefonu Apple Pay gibi ödeme sistemlerinde kullanabileceksiniz.

KGI Securities tarafından hazırlanan farklı bir raporda, Qualcomm’un da 3D algılama teknolojisi üzerine çalıştığını ancak bu teknolojinin Apple’ı iki yıl geriden takip ettiği ortaya çıktı. Qualcomm tarafından üretilen sensörün 2019 yılına kadar hem donanım hem de yazılım olarak hazır olmayacağını belirten raporda, Qualcomm’un ve diğer akıllı telefon üreticilerinin Apple’ın hamlesini beklediğini yazıyor.

Ayrıca, arka taraftaki yeniden yapılandırılmış dikey olarak yerleştirilen çift kamera ayarı, AR uygulamalarının daha iyi çalışmasına izin verecek. iPhone 8'deki 3D yüz tanıma özelliği cihazın kilidini açmak dışında Apple Pay işlemlerini doğrulamak için de kullanılacak.

3D yüz sensörü, bir kullanıcının yüzünü tanıyabiliyor ve kilidi yalnızca birkaç yüz milisaniye içinde açabiliyor.

Diğer birçok Android telefonlarda bulunan yüz tanıma özelliği düşük ışıklı ortamlarda düzgün çalışmıyor. Apple bu sorunu, yüzü karanlıkta bile eşleyebilen kızıl ötesi algılayıcılar ile aşacak.

iPhone 8’in Türkiye’de satış fiyatı ne kadar olacak?      

Arka yüzünde dikey olarak çift kamera barındıracak olan iPhone 8’in tasarımı beğenildi ancak fiyatının oldukça yüksek olması bekleniyor. Çünkü son modelde birçok yenilik olacağı söyleniyor. Piyasaya çıkması beklenen iPhone 8’in fiyatının 1000 ile 1200 Dolar arasında olacağı tahmin ediliyor.

iPhone 8'in Türkiye satış fiyatının kaç TL olacağı doğal olarak çok merak ediliyor. iPhone 8 fiyatıyla ilgili Apple yetkililerinden bir açıklama yapılmamasına karşın iPhone 8 32 GB 3300 TL, 64 GB 3700-3800 TL, 128 GB 4300-4400 TL, 256 GB 4900-5000 TL, iPhone 8 Plus 32 GB 3850 TL, 128 GB 4350 TL ve 256 GB 5700 TL aralığında olması tahmin ediliyor.

‘Ultra Accessory Connector’ adıyla yeni bir kulaklık kablosu geliştirildi

Geçtiğimiz yılın Eylül ayında tanıtılan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ile kulaklık girişini kaldıran Apple, yeni bir kablo ile kullanıcılarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Yeni bağlantı kablosunun adı ‘Ultra Accessory Connector’. Söz konusu kablonun kulaklıklarda kullanılmak üzere geliştirildiği belirtiliyor. Zira iPhone 7 ve 7 Plus ile birlikte pek çok kullanıcının eski kulaklıkları yeni cihazlar ile uyumsuz hale gelmişti. Yeni kablonun hem USB-C hem de Lightning’den daha küçük olduğu belirtiliyor. Yani bu gerçekleşirse eski şarj kabloları artık kullanılmayacak.

Dünyanın önde gelen Apple analistlerinden biri olan Ming-Chi Kou’nun iddialarına göre iPhone 8 kablosuz şarj özelliği ile gelecek. Kou’nun iddialarını diğerlerinden farklı kılan yönü ise, Apple’ın artık iPhone kutusuna lightling kablo yerleştirmeyeceğini söylemesi.

iPhone 8 ile ilgili son gelişmeler

Geliştiricilere sunulan HomePod yazılımıyla telefonun tasarımını ve özelliklerini yanlışlıkla onaylayan, Apple yeni iPhone 8 ile adından oldukça fazla söz ettirecek.

iPhone 8, 5.8 inçlik köşelerden kavisli bir çervesiz OLED ekran ile karşımıza çıkması bekleniyor. Ancak son ortaya çıkan rapora bakacak olursak, iPhone 8 beklenenden daha büyük bir en boy oranına sahip olabilir.

HomePod yazılımda ortaya çıkan ayrıntıya göre iPhone 8, 3x Retina ekranı ve 1125 x 2436 çözünürlüğüyle ile karşımıza çıkacak.

Ortaya çıkan bu kod satırını daha ayrıntılı inceleyen analistler, son zamanlarda ortaya çıkan 5.8 inçlik ekran boyutunun bu çözünürlüğe uygun olmadığını ve en az 6.5 inçlik bir ekranın bu çözünürlüğe tam olarak uyacağını belirtiyor.

Bu çözünürlük değerleriyle gelecek olan 6.5 inçlik bir ekran 412 ppi'lik bir piksel yoğunluğuna da sahip olacak. iPhone 6 ile ilk kez ekran boyutunu büyüten Apple, tıpkı o yıl yaptığı gibi 3x görsel ögeleri de iPhone 8'de kullanması bekleniyor.

iPhone 8’in bataryasın da en az 3.000 mAh'lık kapasiteye sahip olması bekleniyor.

SATIŞI ZOR OLABİLİR!

Apple, iPhone 8'i bir sıçrama tahtası olarak görürken, anket sonuçları satışların beklendiği kadar iyi olmayacağını gösteriyor. Apple, yeni iPhone modellerinde hayal kırıklığı yaşayabilir.

Apple'ın bu yıl premium bir model çıkaracak olması belki belirli bir kesimi heyecanlandırıyor olabilir. Ancak mevcut iPhone kullanıcılarının çoğu yeni iPhone için 1000 dolar harcamak istemiyor.

iPhone kullanıcılarının sadece yüzde 18'i iPhone 8'i bekliyor!

Barclays şirketi analisti Mark Moskowitz, Samsung Galaxy Note 8 ile birlikte akıllı telefon pazarındaki dengelerin değişeceğini düşünüyor. Ona göre geçen yılki Note 7 faciasından sonraki süreç gibi Apple'ın önü artık boş değil. Çünkü Note 7 olayının Samsung'un itibarını uzun vadede düşürmediği Galaxy S8 satışlarından belli.

Barclays şirketi anketlerine (Wireless Subscriber Anketi; 08/09/17) göre şu an iPhone kullanan kişilerin sadece % 18'i iPhone 8 satın almak istiyor. Bunda yeni iPhone'un çok pahalı olması etkili. Analistler, Eylül ayında üç yeni iPhone cihazının piyasaya sürülmesinin ardından satışların yatırımcı beklentilerinin (%30-35) oldukça altında olacağını düşünüyorlar.

Moskowitz'e göre Apple'ın iPhone 8'e göre daha düşük fiyatlı modelleri olan iPhone 7s ve iPhone 7s Plus da 4 yıldır değişmeyen tasarımları ile Huawei, OPPO ve Vivo gibi rakipleri karşısında beklenen başarıyı elde edemeyebilir. Akıllı telefon pazarında sıkı rekabetin 700 dolar bandında yaşanacağını belirten analist, Apple'ın Amerika dışında güçlü rakiplerle mücadele etmek zorunda kalacağını düşünüyor.