Trump, ‘Ivanka’ları karıştırıp yanlış tweet atınca olanlar oldu

ABD başkanlığına seçilen Donald Trump, Twitter'da kızı Ivanka Trump yerine İngiltere'de yaşayan Ivanka isimli başka birinin kullanıcı adının geçtiği paylaşımda bulundu. Amerika’nın yeni seçilmiş başkanı Donald Trump sosyal medyayı en sık kulla...

Trump, ‘Ivanka’ları karıştırıp yanlış tweet atınca olanlar oldu (18 Ocak 2017)

ABD başkanlığına seçilen Donald Trump, Twitter'da kızı Ivanka Trump yerine İngiltere'de yaşayan Ivanka isimli başka birinin kullanıcı adının geçtiği paylaşımda bulundu.

Amerika’nın yeni seçilmiş başkanı Donald Trump sosyal medyayı en sık kullanan politikacı durumunda. Trump her gün gündeme ilişkin her konuda Twitter üzerinden mesajlar veriyor.

Bu sabah da kızı Ivanka Trump’ın CNN Televizyonu’nda yayınlanacak bir haberi ile ilgili bir Twitter mesajını paylaşırken kızı yerine başka birinin Twitter adresini kullanmış oldu.

Sabah uyandığında ünlü olmuştu!

İngiltere'nin Brighton kentinden Ivanka isimli bir Twitter kullanıcısı, bugün uyandığında telefonunda hiç olmadığı kadar çok çağrı ve Twitter uyarısı buldu.

Nedeni ise Cuma günü yemin ederek resmen ABD Başkanlığı koltuğuna geçecek olan Donald Trump'ın, bir tweetinde kendisinden bahsetmesiydi.

Twitter'ı çok sık kullanan ve 20 milyondan fazla takipçisi olan Trump, aslında Twitter'da kızı Ivanka'ya övgü dolu bir mesaj göndermek istemiş ancak kızı @IvankaTrump'ın kullanıcı adı yerine @Ivanka'yı kullanmıştı.

Trump tweetinde "@Ivanka Trump muhteşem, karakter sahibi ve klas bir kadın" yazdı.

Trump'ın tweetinde etiketlediği Ivanka ise kızı değil geçmişte İngiltere İşçi Partisi için de çalışmış bir dijital danışman olan Ivanka Majic'ti.

Kapak olsun!

Sabah saat 6’da gazetecilerin kendisine telefon ile ulaşması sebebiyle uyandığını ve olaydan haberdar olduğunu söyleyen Ivanka Majic, daha önce de benzer şekilde Ivanka Trump adına kendisine Twitter’dan mesajlar geldiğini ancak hiç bu boyutta bir olay ile karşılaşmadığını söylüyor.

Ivanka Majic önüne çıkan bu fırsatı kaçırmadı ve Trump'a sorumluluklarını hatırlatan bir tweet gönderdi.

Ivanka tweetinde "Sen de büyük sorumlukları olan bir adamsın. Twitter'da biraz daha dikkatli olmanızı ve iklim değişikliği hakkında bilgi edinmek için daha fazla zaman ayırmanızı tavsiye edebilir miyim?" yazdı.

Ivanka Majic, geçen yıl ABD seçim kampanyası boyunca Ivanka Trump'a gönderilmek istenen tweetlerde çok kez yanlışlıkla kendisinden bahsedildiğini ancak hiç "bu boyutta" bir hayatla karşılaşmadığını söyledi.

Hatta Ivanka Majic bu hatalı tweetler için otomatik bir cevabı da uygulamaya sokmuştu. Ivanka Trump yerine, yanlışlıkla kendisini etiketleyen kullancılara otomatik olarak Hillary Clinton'ı desteklemelerini öneren bir tweet gidiyordu.

Ivanka'nın "çok sıkıcı" ve popüler bir Slav kadın ismi olduğunu söyleyen Majic, "Twitter'da kullanıcı adımı değiştirip değiştirmeme konusunda kararsızım. Hatalı tweetler yüzünden Twitter'ı çok kullanamıyorum" dedi.

Trump: "Tweet atmaya devam edeceğim"

Trump, Fox News televizyonuna verdiği mülakatta, "Tweet atmaya devam edecek misiniz?" sorusuna ise şöyle cevap verdi:

"Tweet atmayı sevmiyorum. Yapacağım başka işler var ama medya bana karşı hiç dürüst değil. Karşı koyabileceğim tek yol bu. Facebook ve Instagram da dahil 50 milyon kişiye yakın olacağım ve böylece yanlış anlatıldığımda en azından bunun doğru olmadığını söyleme imkanım olacak. Medya eğer dürüst olsaydı -ki değil- kesinlikle Twitter kullanmazdım, kullanmak zorunda da kalmazdım."

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü John Brennan, Trump'ı sosyal medya konusunda uyarmış, "Trump başkan olduktan sonra konuşmak ve tweet atmak yerine sonunda ulusal güvenliğimiz için bir şeyler yapabilecek" ifadelerini kullanmıştı.

Trump'ın Twitter kullanımının dış politikada sorun oluşturmasından da endişe duyuluyor.